Tokat’ta akva rüzgar mezru arazilerde zarara defa açtı

TOKAT’tın Münasebet ilçesinde aktif olan akva rüzgar, tarım arazilerine engel verdi.

Tokat’ta geri saat 23.00 sıralarında başlayan ve 15 an süren sağlam rüzgar, özellikle mezru tarım arazilerini aksi etkiledi. Aksata ilçesinde mısır, göveri ve yemiş bahçeleri uymazlık gördü. Sağlam rüzgarın etkisiyle ara sıra ağaçlar üstelik devrildi. İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede hasar belirleme çalışması başlattı.

AK Parti Iş İl Umumi Divan Üyesi Halit Güngör Zığarlı, şunları söyledi: “Şu anda Pazar Uray Başkanımız Erdoğan Yılmayan, İlçe Başkanımız Izzet Atak, İl ve İlçe Ekincilik Orman İl Müdürlüğü ekiplerimiz ile gelişigüzel sahada hasar tespit çalışmalarına başladık. Yekpare çiftçilerimize ve bölgemize eski olsun. Akşam Ezanı saatlerinde rüzgar ve yağışın neticesinde 15 an içerisinde gördüğünüz gibi darı tarlalarımızın yüzde 70’inde hasar gözükmektedir. Mezru alanımız 60 bin dönümdür. Göveri ve meyvede yüzde 100 hasarımız var. Mısırların şu anda kullanılma imkanı çokça edisyon. Darı taneleri daha kullanılmamış oluşmaya başlamıştı. Mısır, yere değdiği için çürümeler başlayacaktır.”

Pazar ilçesine ilişkin Üzümören Kasaba Belediye Başkanı İsmail Karakaş ise, “Mazi geceleyin rüzgarla birlikte yağmur gördüğünüz kabilinden beldemizdeki mezru alanın 3’te 2’sini bu şekle getirdi. Mısırlarımızı meşgul yatırdı. Yağışlar domatesimizi, biberimizi kullanılmaz kuzuluk getirdi. Şu anda alelhusus mısırda çiftçimiz çöp tenekesi durumda” dedi.

Share: