Tokat’taki Roma Arsenali’nin turizme kazandırılması üzere çalışmalar sürüyor

Tokat’ın Niksar ilçesindeki tarihi Roma Arsenali’nin turizme kazandırılması için say yürütülüyor.

İlçe merkezinde mevcut Roma Arsenali, mimari dokusu bakımından 2-3. yüzyıla tarihleniyor. Girişi tuğla belik tümsekli geçişli olan Roma Arsenali’nin cidar kalınlığı ise 1,20 metre. Tabanı kireç harçlı horasan gereç ile mülga yapının tavanında yaklaşık 4 metre yüksekliğinde havalandırma bacası saha alıyor.

Roma Arsenali’nin 39 metre uzunluğunda, 4 metre enindeki şarki galerisinin tonozunda aydınlatmayı sağlayıcı, eğin azaltma kadar uzanan açıklıklar bulunuyor.

Doğudaki galerinin kuzeyindeki husus açıklığının söveleri (başlık veya kadeh kasası) tek blok taştan yapılmış. Kapıdan ahir alan ise toprak dolgu.

Niksar Belediyesince hazırlanan proje kapsamında tarihi yapının zarfında küsurat bütün toprağın çıkartılması, beis gören bölümlerinin restore edilmesi ve yapının içindeki nemin önlenmesi için iş yapılması planlanıyor.

Planlanan çalışmaların yapılabilmesi üzere proje, finansal destek sağlanması amacıyla Ölçülü Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Maşrık Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunuldu.

“Buraya tıpkısı işlev isnat etmek istiyoruz”

Niksar Belediye Reisi Özdilek Özcan, Niksar’ın tarihi asar bakımından ensesi kalın ayrımsız kaymakamlık olduğunu söyledi.

Roma Arsenali’nin üstelik ilçelerinin kocaman eserleri beyninde bulunduğunu belirten Özcan, “Roma Arsenali, cebe deposu olarak huruç. Bura vadi altında benzeri bina. Roma ve Bizans müdahaleleri görmüş. İlhanlılar, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde birlikte huruç.” dedi.

Niksar Belediyesi adına yerey dolan alanda 2006-2007 yıllarında Tokat Müzesi kontrolünde hafriyat yaptıklarını anlatan Özcan, “Arsenalde 11 ayırma var, benzeri birlikte büyük fek var. Burada toprak yığılmıştı. Buranın yenileme projesini Tarihi Kentler Birliğinin desteğiyle tamamladık, esirgeme kurulundan projelerimiz geçti. Bu projelerimizin keşiflerinin, metrajlarının ustalık şartnamelerini oluşturup asıl arayışı içindeyiz.” diyerek konuştu.

Özcan, tarihi eserlerin restorasyonunun ciddi gerçek gerektirdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Hars Turizm Bakanlığımız ile görüşmelerimiz bitmeme ediyor. OKA ve DOKAP’a başvurduk, görüşmelerimiz devam ediyor. Burada bina ve aynı hareket yeri vardı, ikisini de kamulaştırdık. Buranın mülkiyeti ağız ağıza Niksar Belediyesine esbak oldu. Tarihi eserleri biricik başına çevrim yüzüne ihata etmek ehliyetli değil. Buraya Niksar halkının ve ekin insanlarının görüşlerini dikkate alarak tıpkı işlev vermek istiyoruz. Buranın hararetli bir vadi olmasını istiyoruz. Bir vadi yaşanmazsa, içinde kayırıcı olmazsa o yeri dulda şansınız namevcut.”Share: