Toplumsal bölük projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 el

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde içtimai bölük projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar bile akla yatkın fiyatlarda hem arsa hem de basamak sahibi olabilmek için projeye şişman rabıt göstermişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı birlikte esbak dönüş “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında yaklaşık 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANA 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai basamak projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e kadar bitmeme edecek. Konuya ilişik ise bakir detaylar ortaya imdi. Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gelgel, Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme nazik toplumsal basamak hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’bile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun temel atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 el ise muhtemelen oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Görgülü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak kalkışmak amacıyla bu illeri sıralayan Icra Vekili Çekicilik, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedarik içerisindeyiz. 31 Teşrinievvel’e büyüklüğünde müracaat süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bile teşrifleriyle 5 bin konutun temelini şişman tıpkısı coşkuyla atacağız.”

Vekillik yoluyla projeyle ait bakir görseller üstelik paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve Ahali Bankasının mezun şubeleri ve e-Çap aracılığı ile yapılacak. Bankalar aracılığıyla yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında akseptans edilecek. e-Ihtişam başvuruları ise 28 Teşrinievvel’bile sona erecek. Basamak tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan bilahare “konut tayin kurası” ile belirlenecek ve referans bedeli 500 liralık olacak.

Başvurular “Martir Aileleri, Terör, Harp ve Uhde Malulleri”, “Yeryüzü birkaç yüzdelik 40 mânialı vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki çoluk çocuk” ve “Değişik müşteri adayları” olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Tam talebin oluşmaması veya zorlayıcı nedenler dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde başvuru sahiplerine vukuf verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, nüsha, brüt metrekare, kesin metrekare ve şerefiyeli komutan fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonraları belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 başlarken, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları bölük teslimlerini izleme fail ay bakımından başlayacak şekilde yapılacak. Türe sahiplerinin konutlarına ilişkin kalan vecibe bakiyesi ve maaş taksitleri temas yılın ev ve orak ayı aylarında almak için yılda 2 kere, benzeri önceki 6 maaş dönemdeki memur aylık artış oranı dikkate alınarak İdarece tayin edilen oranda artırılacak.

KİMLER MÜRACAAT YAPABİLECEK?

TOKİ aracılığıyla nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde arz beş altı 1 sene durma fail yahut proje devlet nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine talih sınırları ortamında tapuda mukayyet konutları namevcut, henüz evvel TOKİ yoluyla sülale satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Başvuru sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili banka şubelerinde “Müracaat ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Içtimai konutlar için benzeri haneden bir tane müracaat alınabilecek, şappadak çok başvuru yapılması yerinde başvurular temelsiz sayılacak.Şehit aileleri, harp ve fariza malulleri ile bunların dul ve yetimleri dış başvuruda bulunacaklarda, maaş sekmen halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya gıda, öğün rastgele tür aldıkları yardımlar karışma görünmek için İstanbul amacıyla bildirme çok net 18 bin lira, az genelinde ise bildirme çok 16 bin lira olması şartı aranacak.”Tendürüst” kategorisine 14 Eylül 1992’den sonraları doğanlar müracaat edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve hizmet malulleri” kategorisine, TOKİ ve Toplumsal Düzenlilik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar müracaat yapabilecek. Bu gruptaki başvurular yalnız banka şubelerinden alınacak, e-Büyüklük üzerinden müracaat yapılamayacak. Inikat aşamasında, ev başvurusu yapılan el sınırları içerisinde sonuç 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dair nüfus anahtar sisteminden alacakları vesika yahut müracaat yapılan diyar nüfusuna mukayyet olduklarına ait doküman istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zahmetli hüviyet cüzdanı yahut zahmetli olduğunu gösteren belge ile müracaat yapabilecek. Vefat eden emeklinin zor olmayan eşi üstelik başvurabilecek. Fakat ölüm fail emeklinin mahiye maaşını kayran kızları hariç, e-Büyüklük üzerinden başvurulanlar uyuşma aşamasında ibraz edecek.Özürlü vatandaşlar, Mânialı ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce sunulan kimlik kartının fotokopisi yahut tamlık teşekküllü bir fehamet hastanesinden münfail yeryüzü beş altı yüzdelik 40 sakat olduğuna dayalı makbul esenlik astronomi raporuna ait belge ile başvurabilecek. e-Büyüklük üzerinden başvuranlar etiket fotokopisi veya belgeyi antant aşamasında ibraz edecek.18 yaşından yoz sakat çocuğu olan ana yahut cet kendi yerine “sakat” kategorisinden müracaat yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri beyninde “Hak Sahibi Belirleme Kurası”, kâtibiadil nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, terör, savaş ve hizmet malulleri ile sunu bir iki yüzdelik 40 sakat vatandaşlara değişik ev sayısının yüzdelik 5’i büyüklüğünde, emeklilere ve gençlere ise değişik, ev sayısının yüzdelik 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası başvuru olması halinde adalet sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride karı sahibi olmaya adalet kazanamayanlar, “özge alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri için yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Sair alıcılar” kategorisindeki adalet sahipleri üstelik kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı daha sonra TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Kurada, türe sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında müracaat yapılan bankanın çıkışlı şubeleri ve ATM’lerinden düşüncesiz alabilecek. Adalet sahibi olan ve elan sonradan kavil imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Emlak Koca İşlemleri Hususi Hususiyet Hükümlerine tabi olacak.Share: