Tortum’da zer kemeri Kenan Gör kazandı

Erzurum’un Tortum İlçesinde yapılan 132. Arsıulusal Değerli Tümsekli Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı finalde Talep Sebep’ı aşınmış eden Kenan Gör, zer kemerin sahibi oldu. 530 güreşçinin katıldığı Soluk kesen güreşlerde düz ağalığı engelsiz artırmasında 120 bin liralık bağış ile Ömer Aklık’ün oldu.

Erzurum’un Tortum İlçe Belediyesi’nin ocak sahipliğinde yapılan Geleneksel Arsıulusal 132. Geleneksel Uluslararası Karakucak ve 4. Değerli Tümsekli Karakucak Güreşleri’nde başpehlivanlığı bire bir zamanda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Bilgisizlik Spor Kulübü antrenörü olan Kenan Gör kazandı.

Tortum Şehremini Muammer Yiğider’in himayelerinde yapılan Arsıulusal Değerli Kemer Karakucak güreşlerinde 530’u çok pehlivan Leşker Meydanı’na çıktı

Organizasyonda Türkiye’nin değişik illerinin beraberinde, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Acara’dan güreşçiler kıyasıya savaşım etti.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Azerbaycan Milletvekillerinden Zafar Mammadov, DOĞRU Tümen İl Başkanı Mehmet Sakıncasız Münezzeh, Tortum Kaymakamı Fatih Alay, Tortum Şehremini Yaşamış Yiğider, Oltu Belediye Reisi Necmettin Taşçı, Uzundere Şehremini Hilmi Aktoprak, siyasal partilerin kaymakamlık başkanları, STK temsilcileri, hareket adamları, Türkiye Güreş Federasyonu İl Temsilcisi Battal Alpkılıç ve çokça sayıda çağrılı müsabakaları izledi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, güreşin Erzurum’bile çokça sevildiğini ve bu sporun yaşatılmasında himmet gösteren ve bindi veren herkese teşekkürname ederek, güreşçilere muvaffakiyet dileğinde bulundu.

Vali Memiş sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Pandemiden önceki ara verdiğimiz organizasyona demin yeniden başladık. Güreş bizim ağababa sporumuz, çoluk çocuk ve torunlar üzere haddinden fazla koca ve dünyada iddialı olduğumuz tıpkı düzlük. Bu sene bu organizasyonun 132’ncisini düzenliyoruz. Benzeri asırdan aşkın olduğu için çok yetişkin ve çokça altın buluyoruz. Erzurum aynı zamanda tıpkı spor ve sporcu kenti. Sporda Türkiye’de birinci sıralarda olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Toplamda 90 kilometrelik yarışlık uzunluğu, faziletli ittifak kamp merkezi içerisinde seçkin sene başta büyük takımlar görünmek amacıyla bir nice takımı misafir ediyoruz. Yüzme havuzumuz da gene Avrupa ülkelerinden çokça sayıda sporcu Erzurum’a gelip idman yapıyor. Erzurum tesisleri ve kış sporları ile ve diğer spor alanlarıyla birlikte çokça iddialıyız. İmkanlarımız tesislerimiz çokça dolgunca bu imkanları, tesisleri bize sağlayıcı özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize, bakanlarımıza ve emeği geçen herkese çokça teşekkürname ediyorum.”

Asker Meydanını dolduran güreş severlerin heyecanla izlediği, bateri zurna eşliğinde kıyamet kırana güzeşte Anadan Görme Tortum Karakucak ve Altın Kemer Başpehlivanlık maçlarını sunan Doğunun Esas cazgırı Fuat Özbay yeniden davetlileri ve Leşker Meydanını dolduranları coşturdu. Alanın Türk bayrakları ile süslendiği organizasyonda Doğunun Ser Cazgırı Fuat Özbay, manileri, şiirleri ve dizeleri ile güreş severlere unutulmaz anlar yaşattı.

Tortum Belediye Reisi Muammer Yiğider, göreve geldiklerinden beri Tortumlular üzere hizmeti belgi edindiklerini belirterek, “Biz Ata sporumuz güreşi seviyoruz. İlçe ve civar halkımız da dede sporumuzu seviyor. İlçemiz güreşçi yatağı. Güreşte, Büyükşehir Belediyemiz ile alay malay Türkiye çapında ilimizi kumar ediyoruz. İlçemizde çok iyice güreşler oldu. Halkımız ağırbaşlı bent gösterdi. Er meydanımız adeta curcuna alanına döndü” dedi.

Yeni Güreş Ağası Ömer Düzgün

132.Geleneksel Arsıulusal Karakucak ve 5. Kızıl Kemer Başpehlivanlık güreşlerinin ağalığı amacıyla İş adamları müthiş yarıştı. müzayede sonucu 120 bin TL ile Ömer Düzgün güreş ağası oldu. Çarkıt güreş ağası Anlaklı Ünal, cömertlik görevini Ömer Aklık’e devretti.

Başpehlivan Kenan Gör

Kıran kırana geçen Tortum Geleneksel Uluslararası Kızıl Kemer Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde Kenan Gör ile Tokat’tan Meram Yıldırım karşılaştı. Müsabakadan galip çıkan Kenan Gör, başpehlivan oldu. Başpehlivan Gör, er meydanında büyük sargı görürken, kızıl kemeri göğsüne taktı. Güreşlerin başhakemliğini olimpik hakem Yusuf Sadri Kishalı yaparken, başpehlivanlık maçında Fatih Bilgi Hatır ile Arif Akyüz görev yaptı. Müsabakaların peşi sıra tekmil boylarda ilk üçe giren güreşçilere madalya ve mülk ödülü verildi. – ERZURUMShare: