Trabzon’da 301 yabanlık takım ve 76 araçla kontrol istirdat tatbikatı yapıldı

Trabzon’un Araklı ilçesinde, İl Kıran ve Evgin Buut Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

AFAD, İtfaiye, UMKE, 112, Türk Telekom Arama Kurtarma, AKUT ve DSİ ekiplerinin saha aldığı tatbikatta, senaryo gereği, benzeri tarafta baskın sularına kapılan vatandaşlar ve onları yönetmek amacıyla harekete geçenlerin canlılık akımına kapılması ile suda sürüklenen vesile içerisindeki kazazedelerin kurtarılması canlandırıldı.

İhbar üzerine ilçeye kapalı Yolgören Mahallesi Karadere-Sanayi mevkisine gelen ekipler, geçmiş kendisine zindelik akımına kapılanlara engelleme etti. Müvezzi firmanın hareketlilik akışını kesmesiyle başlayan istirdat tatbikatında senaryo gereği akıma kapılan ayrımsız sevimli yaralı kurtarıldı.

Ardından yeğin sularına kapılanlar için kurbağa adamlar dere içi araması yaptı, kontrol istirdat köpeğinin da katılımıyla lep munsap taraması gerçekleştirildi. Bu tam suda sürüklenen açkı içerisinde kazazedelerin olduğu ihbarını de alan ekipler, kısa sürede fenomen adına giderek öz imkanlarıyla aracın üzerine sâdır yaralıyı kurtardı.

Tatbikatta senaryo gereği kazazedelerden 4’ü geberik, 4’ü de çorlu namına bulundukları yerden çıkarıldı.

Yağmur altında gerçekleştirilen tatbikata, kamu çalım ve kuruluşları, STK ve gönüllülerden oluşan 301 şahsiyet grup ile 76 çevirgeç katıldı.

“Manevra kapsamında tamam birimlerimiz sahada”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, burada yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığının 2022 yılını “Afet Manevra Yılı” zar ettiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla daha önceki Vakfıkebir ilçesinde benzeri tatbikat gerçekleştirildiğini hatırlatan Ustaoğlu, bugünün de onun devamı niteliğinde olduğunu tabir etti.

Ustaoğlu, tatbikat kapsamında tamlık birimlerin sahada olduğunu vurgulayarak, “Sizlerin bile malumu olduğu amacıyla Trabzon, bölgemiz arada bir afetlere maruz küsurat ayrımsız kesim. Tamlık bu afetlerde fariza alan alım personelimizi dinamik, işlek ve her an afete amade halde ağrımak hesabına bu makule tatbikatların yapılması önem sunma ediyor.” dedi.

Share: