Trabzon’da depremzedeler için kışlık urba seferberliği

Trabzon’üstelik depremzedeler için kışlık giyit seferberliği

Trabzonlular dokudukları kışlık giyecekleri depremzedelere yansıtmak için adeta seferber oldu

TRABZON – Kahramanmaraş merkezli olan 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 zelzele nedeniyle göçük alanlarında ihtiyaç mahsus ürünler Türkiye’nin ayrımlı noktalarından ulaştırılmaya çalışılırken, Trabzon’de bu anlamda ateşli bir düzentileme sürüyor.

Trabzonlular dokudukları kışlık giyecekleri depremzedelere aksettirmek için adeta seferber oldu. Ortahisar Umum Yetişek Merkezi işbirliği ile Irtibat Kadın Kooperatifi, yapı atölyelerini depremzedeler amacıyla açarken çoğunluğu gönüllüler ve uz öğreticiler kışlık giyecek dokuyor.

Bağlantı Karı Kooperatifi Başkanı Zeynep Çocuk, depremzedelere kışlık ürünler hazırlamak amacıyla bir tane bir çağrıyla herkesin tıpkısı araya geldiğini belirterek “Ortahisar Halk Eğitim Merkezi ile alay malay üretim özne bilcümle arkadaşlarımızdan Cenabıhak razı olsun. Biricik bire bir çağrıyla hepsi atölyemize geldiler. Depremde zarar gören hep kardeşlerimiz üzere elimizi taşın altına koyduk, onlar amacıyla üretim yapıyoruz. Onların ihtiyacı olan hep yapı ürünlerini üretmeye çalışıyoruz. Hele kollar amacıyla pijama takımlar, kutup takımları, etekler, namaz elbiseleri, atkı, bereler dikiyoruz. Bilcümle kadınlarımızla alay malay ne şekilde yarayışlı olabiliriz diye gerekseme dahilinde kendi yapı atölyemizi oradaki kardeşlerimiz amacıyla açtık. Kooperatifimizin bünyesinde gönüllüler ve Ortahisar idareci belletmen hocalarımızdan oluşuyor. Şu zaman kooperatifin içerisinde 25 kişiyiz, 55 kişiyi evlere ayrımsız kısmını üstelik Ortahisar Halk Eğitim Merkezinin özlük kurslarına gönderdik. Hayırseverlerin bize gönderdiği, zat imkanlarımızla aldığımız kumaşları burada biçiyoruz çul kursundaki hocalarımıza veriyoruz onlar biçiyorlar kendi kurslarını çalışkan ağıl getiriyorlar. Bazı atölyelerde bize kapısını açtı onlarla alay malay biz üstelik üretim yapıyoruz” dedi.

“Kışlık mahsulat üretiyoruz”

Ağız Ağıza kışlık mahsulat ürettiklerini rapor fail Bala, “Tamamen kışlık ürünler üretiyoruz, bütünü polar, hamam tutabilecek sıkıntı kumaş türlerinden oluşuyor. Oradaki insanların bu ürünlere haddinden fazla ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Tanrı razı olsun, Trabzon ağız ağıza ayağa kalktı, herkes elini taşın altına koydu. Evde terzilik yapabilen kadınlarımız dahi tığ dahi varız dediler. Bize bu kumaşları tedarik eden iyicil eş kardeşlerimiz var. Bire Bir zamanda evlerde birlikte, hem dokuma hem üstelik dikim yapılıyor” diyerek konuştu.

Depremzedeler için dikim yaptıklarını tamlayan gönüllülerden Elanur Kurutçu ise “Füru amacıyla polar takımı dikiyorum. Depremzede kardeşlerimiz için dikiyoruz” derken, Nurşen Bektaş bile “Diktiklerimizi depremzede kardeşlerimize gidecek. Elimizden geldiği kadar tıpkısı şeyler üretip onlara geri bırakmak yeryüzü azından içimizi rahatlatıyor. İnşallah giyer ısınırlar” şeklinde konuştu.

Şeyda Sivrikaya ise “Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Hepimiz seferber olduk. Eşofman şeş dikiyorum. Bizim da ayrımsız katkımız olsun” ifadelerini kullandı.

Share: