Traktörlerin karıştığı kazaları geciktirmek için çiftçilere yansıtıcı dağıtıldı

Kastamonu’dahi tarım araçlarının karıştığı gidiş geliş kazalarını engel olmak amacıyla traktör sürücülerine reflektör dağıtılıp, yansıtıcı takmanın önemi anlatıldı.

Kastamonu İl Güven Müdürlüğü ekipleri, Kastamonu’bile şeker pancarı hava döneminin başlamasıyla alay malay hele tarım araçları ile traktörlerin karıştığı kazaların sıfıra indirgenmesi amacıyla say başlattı. İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen “Reflektör Tak Hayatlar Kararmasın” projesi çerçevesinde bütün 500 traktör sürücüsüne yansıtıcı dağıtıldı. sıkça tarım araçları ile traktörlerin karıştığı kazaların yaşandığı Kastamonu-Taşköprü karayolu Şeker Fabrikası uğrunda sürücüler ve çiftçiler ile tıpkısı araya gelen Kastamonu İl Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, traktör sürücülerine 90 skor yansıtıcı dağıttı. Antrparantez dağıtılan reflektörlerin traktörlere elbet takılacağı kılgılı ayrımsız şekilde gösterildi. Bunun beraberinde ekipler, gidiş geliş kazalarına özen çalmak amacıyla sürücülere risale dağıttı.

“Reflektör Tak Hayatlar Kararması” projesiyle tarım araçlarının ve traktörlerin karışmış olduğu trafik kazalarının yer uzuv indirilmesi ve sürücülerin trafik kurallarına inkıyat düzeylerinin elan art seviyeye çıkarılması amaçlanıyor.

Ayrıca ekipler, törende sürücülere traktör ekipmanlarında bulunması gereken reflektörlerin önemi, traktörlerde bulundurulması zorunlu olan belen lambasının önemi, umumi gidiş geliş kuralları, bölgede kazaların kısık olduğu yerler ve yapılan kaide ihlalleri konularında birlikte bilgilendirmede bulundu.

“Traktörlerimizde çerağ ve yansıtıcı olmayınca özellikle geceleri görünürlüğü sıfıra indiriyor”

Reflektör tevzi töreninde mütekellim Kastamonu İl Itimat Müdürlüğü Yardımcısı İsmet Şimşek, “Traktörlerde, çekicilerde, kamyonlarda reflektör söz konusu. Kamyonlarda ve çekicilerde yansıtıcı var. Anında tezelden bulunmayan denilecek büyüklüğünde az amma traktörlerin römorklarında namevcut arkadaşlar. Bu görünürlüğü sıfıra indiriyor. Reflektörün amacı görünürlüğü yükseltmek zımnında bile sizin güvenliğinizi yükseltmek. Traktörün yasal hızı 20 kilometredir. Bir araba ise şehirlerarasında çabukluk sınırı 90 kilometredir tek yanlı yolda. Ince farlar kestirmece 100 metreye büyüklüğünde aydınlatabilir. Bodur onat ile da tahminî 30 kilometreyi görebilirsiniz. Karayolunda önünüzde bir traktör gidiyor. Işık yok, yansıtıcı bulunmayan. Adeta yolun ortasına bire bir yapı yapmış, kol germiş kabil yolda gidiyor. Anahtar ise giderken traktörü fark ediyor amma 30 metre kala ayırt ediyor. 90 kilometre hız ile giden benzeri kurgu 73 metrede durabilir. Bu yüzden traktöre çarpmama ihtimaliniz az daha namevcut. İçişleri Bakanımızın aynı sözü var, çok severim, ‘rutin ve rehavetten kaçınalım’ der. Hangi gelirse başımıza rutin ve rehavetten geliyor. Rehavete kapılmayalım, şuraya buraya gideceğim diye önlemimizi almadan yola çıkmayalım. Hele trafik rutin ve rehaveti kaldırmıyor. Işıklarınız kesin traktörde olsun, karanlık yola çıkmayın ama bunun beraberinde reflektörsüz banko yola çıkmayın. Bu sizin fert güvenliğiniz. Işık donamınız çalışırsa, reflektörlerin olursa, eğer arkanızı göremeyecek şekilde angarya yüklemezseniz aynı birlikte banketten giderseniz yani yolun kenarından giderseniz tığ doğrusu traktörleri durdurmayız. Zira bizim zaten traktörlerle uğraşacak zamanımız olmuyor. Traktör nizami ayrımsız şekilde yolundan gidiyor, biz onun için çıkıp durdurmayız. Zira baktığımız devir zaten ben traktörü nizami olarak görüyorum. Durdurmamın tıpkısı anlamı namevcut. Traktör sürücüleri özellikle banketi kullanmalarına özen etsinler. Banket yoksa yolun yeryüzü sağından gitsinler. Banko ikinci tıpkı römorku traktörü takmasınlar. Ötede denge banko yüklenmesin. Işık donanımları çalışsın ve reflektörleri dahi muallak olsun. Daha Çok Allah’a emanetsiniz” dedi.

“Reflektörü olmayanlar nasıl taksınlar”

Taşköprü’nün Donalar köyünde rençperlik yapan Hasan Turan ise, “Çiftçiyim, küspeye geldim. Reflektörler takıldı. Bizim sağlığımız üzere değme yönden ferah benzeri şey, bizim sağlığımızı düşünüyorlar, tümce pekâlâ reflektörlerini taksınlar. Esenlik değme şeyden heybetli. Reflektörü olmayan dizge bunu taksınlar. İnsanın sağlığı bu büyüklüğünde çakaralmaz değil. Traktörlerimizin arkadan gelen araca görünmesi amacıyla, tün yola çıktığımızda görünür olabilmek için reflektörün temas türlü bizlere faydası var. Kastamonu-Taşköprü karayolunda Şeker Fabrikasına vürut gidişlerimiz var. Şeb görünür oluşumumuzda şişman faydası var. Hele geceleri herkesin dikkatini çeksin. Avarız olmasın, fert kayıpları yaşanmasın. Güven ekiplerimiz bizlere lüzumlu uyarıları yaptı. Reflektörü olmayanlar üstelik taksınlar. Işıklarımız, reflektörlerimiz asılmış olsunlar” diye konuştu.

Reflektör tevzi törenine Böğürtlen Köyü Güllabi Devriye Komutanı Bitirmiş Astsubay Mümessil Üstçavuş Yener Atçı ile Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Gidiş Geliş ve Tescil Bölüm Başmuallim Vekili Gaye Âlem bile katıldı. – KASTAMONU

Share: