TROYA MÜZE MÜDÜRÜ TAŞMAK: ÇANAKKALE, TÜRKİYE’DE ARKEOLOJİK ANLAMDA YERYÜZÜ ÇOK ÇALIŞILAN ŞEHIR

ÇANAKKALE’nin 10 ayrımlı kazı çalışmasına familya sahipliği yaptığını tamlayan Troya Müze Müdürü Rıdvan Taşmak, “Ayrımsız geçiş noktası olması nedeniyle tarihin temas dönemi süresince çok çok yerleşim görüyor. Bu nedenle Çanakkale’de kazı bilimsel anlamda çokça zengin. Çanakkale, mesaha ile dahi değerlendirildiğinde, Türkiye’bile kazı bilimsel anlamda bildirme aşkın çalışılan site” dedi.

Çanakkale, Cumhurbaşkanı ve Hükûmet azimli 10 arkeolojik kazı çalışmasına familya sahipliği yapıyor. Assos Antik Kenti, Gülpınar Apollon Smintheus Tapınağı kazıları, Parion Antika Kenti, Eskimemiş Bademli Höyük, Alexandria Troas Antika Kenti, Zeytinlik Höyüğü, Maydos Kilisetepe kazıları, Troia Antika Kenti, Tenedos ve İnkaya Mağarası’nda yapılan icraat ile elde edilen buluntular ile belgeler geçmişe çırağ tutuluyor. Bu bölgelerde haddinden fazla sayıda yüzey araştırması bile yapılıyor. Bu çalışmalarla Çanakkale; Türkiye’birlikte sunu çok kazı yapılan Antalya, İzmir ve Muğla’dan sonradan 4’üncü yer konumunda bulunuyor. yüz ölçümü yerine değerlendirildiğinde ise Çanakkale, listenin sunma başında vadi alıyor. Troya Müze Müdürü Rıdvan Azmak, Çanakkale’nin kültürel anlamda çokça ak yazılı site olduğunu belirterek, geçiş noktası olması zımnında üstelik bir nice antika kente aile sahipliği yaptığını vurguladı.

‘ÜLKE ÇAPINDA BELLIK OLAN KAZILARA SAHİBİZ’

Son yıllarda Çanakkale’birlikte okkalı kazı çalışmalarının sürdüğünü anlatan Bataklık, “Çanakkale, Türkiye’de sunu fazla arkeolojik hafriyat ve yüzey araştırmasının yapıldığı önce iller ortada. Toplamda 10 tane Hükûmet yahut Cumhurbaşkanlığı kararlı kazımız var; bunlardan ilki İnkaya Mağarası. İnkaya; Batı Anadolu’dahi yapılan geçmiş ve tek in kazısı. İnkaya kazıları yardımıyla Paleolitik Dolaşma insanının Çanakkale’deki yaşamı karşı karşılık aranıyor. İlimize mecbur Gökçeada ve Bozcaada’dahi mecmu 3 kazımız var. Gökçeada’birlikte Zeytinli ile Bakir Bademli Kurgan kazısı; bu kazılardan ikisi. Gökçeada’da Neolitik döneme ilgili birden serian 8 bin almanak benzeri gün elbette şekillendiğinin cevapları aranıyor. İlimizde sonuç yapılan kazılardan birisi da Bozcaada’üstelik düzenlenen Tenedos kazıları. Oldukça mefret ayrımsız kazı, Bozcaada’nın Bronz Çağı konusu araştırılıyor. Kuzeyde Parion’dan, Maydos, Troya, Assos, Alexsandra Troas, Gürpınar kazılarına; az daha ilin tamamına yayılan çok kocaman ve büyüklük çapında işaret olan kazılara sahibiz” diye konuştu.

‘TROYA MÜZESİ, BU NOKTADA TARZ GİBİ’

Kent genelinde 8 satıh araştırması olduğunu söyleyen Azmak, “Bu satıh araştırmalarında Gelibolu Yarımadası’ndan tüm Çanakkale sahil şeridine büyüklüğünde Bayramiç’e, Ezine’ye, Çan’a varana kadar ilçe kaymakamlık araştırılıyor. Bu araştırmalardan mevrut sonuçlar, sâdır eserlerin toplandığı yasakçı Troya Müzesi. Troya Müzesi, bu noktada tıpkısı merkez kabilinden. Çabucak bu çalışmalardan eserler gelmiyor. Bu çalışmaların ilmî verileri dahi burada toplanıyor. Troya Müzesi üstelik aslında hem kentin hem ülkenin hafızası görevini yürütmeye çalışıyor. Yaşadığımız bölgeyi, ülkeyi henüz gani tanımaya çalışıyoruz. Bu okkalı icraat çokça şişman emeklerle bitmeme ettiriliyor. Bilimsel ekiplerimizin çokça gösterişli emekleri var. Kültür Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü’müzün bu kazılara sağladığı destek az çok yüce. yanı sıra Türk Gündüz Kurumu’nun kazılarda etkin ehlihibre personeli, akıbet yıllarda kaliteyi dahi artırıyor. Çanakkale, bu pahal çalışmalarla beraber Türkiye’birlikte sunma iyi araştırılan kentlerin başında geliyor” dedi.

Çanakkale’nin kültürel zenginliğine bile aksan yapan Azmak, “Bire Bir intikal noktası olması dolayısıyla tarihin gelişigüzel dönemi boyunca haddinden fazla aşkın iskân görüyor. Ayrımsız ticaret hattı ve ticaret amacıyla müesses kentler var. Bu nedenle Çanakkale’dahi arkeolojik anlamda haddinden fazla zengin. Türkiye’dahi alelhusus Iye ve Akdeniz havzalarında tehlikeli kazılar yürütülüyor amma Çanakkale yüz ölçümü ile dahi değerlendirildiğinde, Türkiye’da kazı bilimsel anlamda genişlik çok çalışılan kent” diye konuştu.

Share: