TSK Güçlerinin Finansal ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Fariza Sürelerini 1 Yıl Uzatan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de Akseptans Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Mali ve Itidalli Afrika Cumhuriyeti’ndeki fariza süresinin tıpkısı sene uzatılmasına ilişik Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Umumi Yerleşmiş’nda AKP, CHP, MHP ve İYİ Partili milletvekillerinin oylarıyla akseptans edildi.

Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nde, MINUSMA (Ölçülü Afrika Cumhuriyeti’ndeki BM Misyonu) ve MINUSCA’nın (Mali’deki BM Misyonu) fariza sürelerinin Konfedere Uluslar (BM) Düzenlilik Konseyi marifetiyle mukannen sürelerle uzatıldığı belirtilerek, “MINUSMA’nın görev süresi BM Güvenlik Konseyi’nin 2640 (2022) sınırlanmış kararıyla 30 Haziran 2023 tarihine büyüklüğünde, MINUSCA’nın fariza süresi ise BM Düzenlilik Konseyi’nin 2605 (2021) dar kararıyla 15 Son Teşrin 2022 tarihine büyüklüğünde uzatılmıştır. BM marifetiyle ülkelere, söz konusu misyonlara paydaşlık davetinde bulunulmuştur. Ayrıca BM 70. Genel Kurulu görüşmeleri sırasında planlı Barışı Siper Zirvesi’nde, bahse bahis BM misyonları amacıyla ülkemizden ulama sağlanması talebinde bulunulmuştur” denildi.

“OLUR DİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan betik, zaman TBMM Umumi Kurulu’nda görüşüldü. İYİ Tümen Grubu yerine saraka kayran Ziyalı Milletvekili Vazıh Adnan Sezgin aldı, “‘MINUSMA’ ve ‘MINUSCA’ namına adlandırılan, Mali’üstelik ve Ölçülü Afrika Cumhuriyeti’ndeki BM misyonları kapsamında görev yapmakta olan Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin fariza süresinin uzatılmasına ilişkin tezkereye İYİ Fırka yerine ‘evet’ diyoruz” dedi.

“TEMMENİMİZ, AFRİKA KITASIYLA GELİŞTİRDİĞİMİZ İLİŞKİLERİMİZİN HENÜZ BIRLIKTE İLERİ BİR NOKTAYA VARABİLMESİDİR”

MHP Grubu namına bayram düz Kayseri Saylav İsmail Özdemir, “Afrika’ya revan kolonyalist geçmişe cemaat ülkelerin oran başkanlarının hızla rastgele yerde lazım toplum kesimleri gerekse talih yöneticileri vasıtasıyla tepkiyle karşılanmasına denk, başta Sayın Cumhurbaşkanımız tutmak için, ülkemizi piyes eden beniâdem ve heyetlerin ziyaretlerinden duydukları sıcaklık ve memnuniyeti açıklıkla göstermeleri ise aynı başka mefret konudur. Temennimiz, Afrika kıtasıyla geliştirdiğimiz ilişkilerimizin rastgele kapsamdaki potansiyelinin elan üstelik müstakbel tıpkı noktaya varabilmesidir. Bu sebeplerle ilgilendiren tezkereye MHP namına olumlu yönde fikir vereceğimizi belirtiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“TÜRKİYE’NİN MAHDUT DIŞINA ER GÖNDERMESİNE KARŞI ÇIKIYORUZ”

HDP Grubu adına mütekellim Adana Mebus Tülay Hatimoğulları Oruç, “Bıkmadan, usanmadan söylemeye bitmeme edeceğiz; Türkiye, Mali ve Afrika Cumhuriyeti’ne değil leşker atmak, çizgi dışında kâin bütün askerlerini Türkiye’ye izansız çağırmalıdır. Türkiye’nin sinirli dışına asker göndermesine, bizler HDP olarak yeniden beri karşı çıkıyoruz ve bu tarzda mevrut tezkerelere ‘hayır’ oyu kullandık, kullanmaya da bitmeme edeceğiz. Bölgede çalışkan olmayı, bölgeye hazar ve istikrarın kazandırılmasını, bu konuda hizmet etmeyi bizler birlikte HDP namına elbette canı ilgiyle istiyoruz amma bunu şu yöntemle yapabileceğimize inanıyoruz. Barışsever, şuurlu tıpkı diplomasiyi geliştirerek; panel, kültürel, konuşu ortaklıkları güçlendirerek, dahili ve harici çatışmalarda sembolik değil, adi sulh gücü misyonuna uygun bire bir biçimde davranarak ve bu biçimde aut ilişkilerimizi geliştirerek tabiatıyla ülkemizin bu misyonu oynayabileceğine dayalı inancımız sonsuzdur” dedi.

“SAĞLIKLI BİÇİMDE ÜLKEMİZE DÖNMELERİNİ IÇTEN DİLİYORUZ”

CHP Grubu namına söz alan Eskişehir Mebus Utku Çakırözer, “Uluslararası terörizmle savaşım gayeli olduğu üzere, üyesi olduğumuz Konfedere Uluslar’den sâdır tıpkısı karar olduğu için ve Türkiye bu misyonlara katılmaya davet edildiği için tığ, bu tezkereye olumlu düşünce kullanacağız. Bu vesileyle buradan hem vatanımızın savunmasında hem de ülkemizden binlerce kilometre uzakta uluslararası terörizmle mücadele üzere, hazar üzere fariza yapan alp TSK mensuplarımızı selamlıyorum. Şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, gazilerimize saygılarımı sunuyorum. Afrika’ya gidecek evlatlarımızın üstlendikleri tekmil görevlerde olduğu kabil bu görevi dahi başarıyla tamamlayarak dosdoğru biçimde ülkemize dönmelerini gönülden diliyorum” diyerek konuştu.

“BİZ BARIŞTAN YANAYIZ”

AKP Grubu yerine mütekellim İstanbul Saylav Ahmet Nişancı Çonkar ise şunları söyledi:

“Türkiye namına bulunduğumuz coğrafyanın zorunluluğu ve ayrıksı bir nice sebeple doğuyla dahi batıyla de ırak coğrafyalarla dahi ilişkilerimizi yürütüyor ve yükseltmek amacıyla çaba gösteriyoruz. Ancak bağımsızlığımızı, ulusal güvenliğimizi, çıkarlarımızı ve değerlerimizi amaç kayran, dolgunca niyetli sıfır, samimiyetsiz ve adil akım etmeyen yönetimlerle bile dava yaşıyoruz; yaşamaya üstelik bitmeme edeceğiz. Türkiye yerine biz, barıştan yanayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın birlikte tabir ettiği kadar, dostlarımızın sayısını artırma, düşmanlarımızın sayısını kısıntı arzusu ve gayretindeyiz. Fakat bizim anladığımız barışçı aut siyasa, değme ne kayıt altında olursa olsun sınırlarımıza hafiflemek, seçkin şekilde çatışmalardan ırak durmak anlamına gelmemektedir.”

Pusula, Genel Kurul’bile AKP, CHP, MHP ve İYİ Partili milletvekillerinin oylarıyla akseptans edildi. Böylece, TSK’nın Finansal ve Itidalli Afrika Cumhuriyeti’ndeki 31 Teşrinievvel 2022’de dolacak olan fariza süresi bir sene uzatılmış oldu.

Share: