Tunceli’de 5 yaş okullaşma oranı yüzdelik 99

Tunceli’dahi 5 yaş okullaşma oranı yüzde 99

TUNCELİ – Tunceli’üstelik 5 gözyaşı grubu ekol öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzdelik 99 oldu. Kentte yapılan çalışmalarla bu oranın yüzdelik 100’e çıkarılması amaçlanırken 3-4 yaş grubunda bile tıpkısı hedefin tutturulması planlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı eliyle, eğitimde okazyon eşitliğini tasarruf etmek ve meslek öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için Türkiye genelinde iş başlatıldı. Faaliyet, lazım okuma-çit oranı gerekse bile okullaşma oranı itibarıyla Türkiye’dahi marka şehir haline mevrut Tunceli’dahi gelişmemiş sürede karşılığını buldu. Kentte, 24 okulda 5 gözyaşı grubu amacıyla sınıflar bulunurken iki ilkokul ile TOKİ’bile da ana sınıfı açıldı. Munzur Üniversitesi kampüsünde 6 derslikli anaokulu açılış işlemlerinin birlikte başlatıldığı Tunceli’bile meslek öncesindeki okullaşma oranının yüzdelik 100’e ulaşması hedefleniyor.

Kısa sürede yakalanan kalburüstü okullaşma oranına ilgili vukuf veren İl Milli Yetişek Müdürü Gürsel Ekmekci, “Bakanlığımızın, 2022-2023 eğitim bilimi-tedris yılı başında almış olduğu eğitimde fırsat eşitliğini açık artırma çalışmaları projesi çerçevesinde ilimizde da ekol öncesi 5 yaş grubundaki öğrencilerimizin okulla buluşturmak anlamında yaptığımız icraat sonucunu verdi. İlimizde şu an yüzde 99 oranında 5 yaş grubunda çocuklarımız meslek öncesi eğitimiyle buluştular. İlimizde 4 gözyaşı ve 3 yaş grubunu birlikte bire bir seviyelere görmek amacıyla çalışmalarımız devam etmektedir. Lazım okullar bünyesinde esas sınıflarımızı açarak gerekse üstelik mutlak anaokullarımızı açarak çocuklarımızın er yaşta okulla buluşmaları amacıyla gerekli çabayı, emeği hep gelişigüzel sarfiyat etmekteyiz. Bu başarıda emeği geçen bütün düzentileme arkadaşlarıma ve velilerimize bize verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Anasınıfı öğretmeni Baylan Ruhsuz ise okul öncesi eğitimin önemine değinerek, “Okul öncesi gün, çocukların mecmu gelişim alanlarını total ayrımsız tatlılıkla destekleyen haddinden fazla koskocaman tıpkı dönemdir. Burada yalnız terbiye-tedris hayatına hazırlanmakla kalmayıp, bire bir zamanda toplumsal birey birlikte hazırlanmış oluyorlar. Bu yüzden herhangi bir sene çokça derece verdiğim ayrımsız hocamızın sözünü hatırlatarak yetişek tedris sürecine başladık. Ekol öncesi dönme, hırkanın ilk düğmesi gibidir biz onu akilane ilikleyebilirsek süreç daha güvenli, elan basit aynı şekilde ilerleyebilir” diyerek konuştu.

Share: