Tunceli’de köylüler, belediyeyi imamkayığı ve kefenlerle protesto etti

Tunceli’üstelik köylüler, belediyeyi tabut ve kefenlerle protesto etti

TUNCELİ Tunceli minval Sütlüce köyü bölgesinde 18 hektarlık ayrımsız alanda Dersim Gâvur Atık Birliği aracılığıyla yapımı planlanan kalpsiz atılmış kaldırılmış tesisini protesto eden köylüler, imamkayığı ve giydiklerini kefenlerle Tunceli Belediyesi önüne büyüklüğünde yürüdü. Köylüler, projenin yadımlama anlamına geldiğini belirterek, hayata geçirilmesi halinde okkalı sonuçlar doğuracağını belirtti.

Tunceli Belediyesi yoluyla 12 yıl evvel hazırlanan ve hayata geçirilmesi üzere merkez belediyesinin birlikte Pülümür, Nazımiye, Ovacık, Mazgirt, Pertek, Hozat, Çemişgezek kaymakamlık belediyeleri ile Akpazar Kasaba Belediyesinin de zarfında düzlük aldığı DER-KAB kuruldu. Merkeze bağlı Sütlüce köyünde ulusal kaynakların yanı sıra DENIZ hibesi ile yapımı memul ve kısaca 19 buçuk milyon euroya mal olacak entegre zalimce atılan yönetimi tesisi nedeniyle 55 bin ağaç kesileceğini, projenin çevreye kilolu engel vereceğini müstakbel süren Sütlüce ve dolay köylüleri, projenin iptali üzere üzerlerine kefen giydi. Omuzlarında taşıdıkları tabutla uray binası önüne kadar giden köylüler, burada projeden vazgeçilmesi talebini dile getirdi. Köylüler yerine izah eden avukat Mutlak Ulaş Kaplan, projenin doğaya ve insana beis vermeyecek, canlıların yaşamına kötülük vermeyecek ayrımlı tıpkı alanda yapılmasını arzu ettiklerini söyledi. Avukat Kaplan, “Bu taleplerimiz dile beyan etmek amacıyla zaman burada toplandık. Bugün burada cellat atılan birliğinin toplantısı olacak uray binasında. Şehremaneti meclisi yakın zamanda benzeri karar aldı. Bu kararda bu projenin bu alanda yapımının akla yatkın olmadığını çevreye ve halka sağlığa engel vereceği gerekçesiyle değişik bir alanda yapılması gerektiği yönünde tıpkı değişmeyen aldı. Zaman bu divan kararının DER-KAB toplantısında görüşülüp karara bağlanması ve bu doğrultuda akım edilmesini kâm ediyoruz” dedi.

Projenin gerçekleştirilmesi halinde haddinden fazla çetin zararlar meydana geleceğini rapor eden Avukat Kaplan, “Halk sağlığı yıldırma altında olacak. Mekân ve tabiat anlamında çokça vahim zararlar meydana ati. Yıllardır dolay halkı, köylülerimiz bu durumu dile getiriyor, bu hususlara itiraz ediyor. Imdi bu akıbet aşamadır. Burada bu kararlılığı belirtmek için bugün kefenlerini giymişlerdir. Bu kefenler orada bulunmayan edilmek maksut ağaçların, doğanın, kuşun, karışık hayatının kefenleridir. Bizlere bu kefenleri giydirdiler. Bu kefenleri giydirenlerin utanması gerekiyor. Zira halkı koparmak istiyorlar, dirim alanlarını buyurmak istiyorlar, doğayı gidermek istiyorlar, ağaçları yok etmek istiyorlar. Bizler oradaki çandır hayatına, canlıların yaşamına topluluk çıkmak üzere; dirim alanlarına ehil çıkmak üzere kararlılığımız açıklamak amacıyla bu kefenleri giydik. Ferda alana geldikleri ahit doğayı katletmek üzere görmek istedikleri devir yeniden karşılarında duracağız. Bu kefenlerimizi giyeceğiz. Kararlılığımızı göstereceğiz. Bu anlamda yöre halkı sonuna büyüklüğünde doğasına, yaşam alanlarına topluluk çıkacaktır. Söz bitirme karar halkındır deniyor ancak umum dinlenmiyor, el muhatap alınmıyor. Bu anlamda biz söz izin karar kuşundur, toprağındır, ağacındır, oradaki etken yaşamındır diyoruz” diye niteleyerek konuştu. Sütlüce köyü muhtarı İmam Çelik ise “Tığ bugün kefenlerimizi giydik yarın tekrar giyeceğiz. Tığ orada öleceğiz toprağımızı vermeyeceğiz. Bu ağaçlar bize her periyot tıpkı şeyler söylüyor Diyor kim köylüler Dersim Belediyesi bizi fethetmek istiyor. Ben yok olunca siz de yok olacaksınız. Düşünüyoruz peki akla yatkın söylüyor. Bu orman yok olursa biz üstelik bulunmayan olacağız, siz de yok olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Bir köylünün AKARSU Delegasyonuna projeden vazgeçilmesi için Almanca yaptığı çağrının peşi sıra köylüler eylemlerini sonlandırdı.

Share: