Tunceli’de Yılın İlk Bebeği 2 Ocak’ta Doğdu

HÜSNİYE KARAKOYUN

Tunceli Devlet Hastanesi’nde 2023 yılında doğan evvel süt kuzusu Aslı ve Ahmet Kutalmış Öztürk çiftinin ikinci çocukları olan Muhammed Alparslan oldu. 3 kilogram 450 gr ciddilik ve normal tevellüt ile dünyaya mevrut bebeğin annesi Aslı Yağmur Öztürk, daha er bekledikleri bebeğin fakat 2 bölüm sonraları doğduğunu söyledi.

Tunceli sürekli göç veren illerin başında geliyor. Türkiye’nin yeryüzü az nüfusa topluluk illeri arasında yer düz Tunceli’nin merkez nüfusu 33.000. Bu sayı, benzeri haddinden fazla ilin kaymakamlık nüfusundan üstelik beş altı. Keyif Bakanlığı verilerine bakarak, doğum oranının gelişigüzel geçen yıl düştüğü iller beyninde ve Afiyet Bakanlığı’nın “Doğum Hızı Sunu Bağan İl” sıralamasında de vadi düzlük kentin hep nüfusu 83.000. Bu aynı, kendisine yakın illerden Diyarbakır’ın Ergani İlçesinin nüfusunun birlikte üçte biri. TÜİK verilerine göre; serbest yaşayanların nüfusa oranının yer faziletli olduğu memleket olan Tunceli’de, Ihtişam Hastanesi Kadın Veladet Servisinden edindiğimiz bilgilere göre, geçtiğimiz sene vakit kaybetmeden 229 mevlit gerçekleşti.

1 YILDA YALNIZ 230 BEBEK DÜNYAYA GELDİ

Tunceli’de 2022 yılında bütün 229 doğumdan ayrımsız asıl koşa süt kuzusu dünyaya getirirken, bu doğumlardan 105’i sezaryen, 124’ü ise normal doğum oldu. 110 kız bebeğin dünyaya geldiği hastanede, 120 eş bebek doğdu. Bebeklerden biri ölmüş doğarken, 3 süt kuzusu ise er veladet (Erkendoğan) diye kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz yıl üstelik Tunceli’de yılın önce bebeği 3 Ocak’ta dünyaya gelmişti.

Share: