Türk Devletleri Teşkilatı Umumi Sekreteri Baghdad Amreyev

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, “Akıbet 20 yılda Türkiye’yi dünyaya tanıtıcı, vakit kaybetmeden bölgesinin değil tıpkısı zamanda dünyanın aktif söz sahibi ülkelerinden biri haline getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergilediği liderlikle Türk dünyasını dahi birleştirmeyi başarmıştır.” dedi.

Erzincan Binali Sebep Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı ve Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu, Türk Devletler Teşkilatının Aksakallılar Konseyinin eksiksiz bindi verdiği, YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanvekili ve TDT Aksakallılar Heyeti Başkanı Binali Sebep’ın himayelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklerinde planlı program, üniversitenin Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kurultay ve Kültür Merkezi Türkistan Salonu’nda başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Türk dünyası tanıtım videosu izlendi. İzmir Azamet Türk Dünyası Dans ve Saz Topluluğunca çalgı dinletisi yapıldı.

TDT Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, burada, geçen yıl planlı tarihi İstanbul zirvesinde Türk devletlerinin bağlanak ve bütünlüğü üzere dirimlik, Türk dünyasının geleceğini belirleyen kararların alındığını, ailenin genişleyip güçlenmeye bitmeme ettiğini belirtti.

“4 yıl evvel 4 devletken demin 7 devletiz. Bugün tarihte ilk defa Türk devletleri biricik ayrımsız şekilde hareket etmektedir. Çıktı Türk dünyası bire bir hakikattir. Biz birleştik, biz elan bile güçlendik ve bu eskimemiş tıpkısı paradigmadır.” diyen Amreyev, Türk dünyasının da bu düzensiz dünyada serencam paye el aynı sınav dönemiyle yüz yüze olduğunu vurguladı.

Bu sıkıntıların, Türk dünyasını henüz aşkın tesanüt, bütünleşmeye ve henüz aşkın angajman üzere mücadele etmesini sağladığını ifade fail Amreyev, bu ruhla, 11 Kasım’bile Semerkant Zirvesi’nin gerçekleştirileceğini, İstanbul Zirvesi kadar tarihi aynı şahika olacağını vurguladı.

Semerkant’ın, İstanbul Zirvesi’nde alınan tarihi kararları tümleç bir doruk toplantısı olacağını, ekonomi ve ticaretin ön planda tutulacağını kaydeden Amreyev, 2040 Anlayış Belgesinde kayran düz siyasal ve güvenlik işbirliği hedefleri açısından çoğalma kaydetmeyi amaçladıklarını belirtti.

Amreyev, şöyle devam etti:

“Birleşik Türk dünyasının bugünkü nazik başarıları bayağı elde edilmemiştir. Bu kendi kendine oluşan bire bir format değildir. Bunun arkasında liderlerimizin dinamik iradeleri ve azimli duruşları meydan almaktadır. Son dönemde elde edilen bu kazanımlarda Türk dünyasının birliği ve entegrasyonu uğrunda atık bu tarihi adımlarda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çok özel ve tarihi bir rolü bulunmaktadır. Akıbet 20 yılda Türkiye’yi dünyaya tanıtıcı, hemen bölgesinin değil aynı zamanda dünyanın güçlü meze sahibi ülkelerinden biri haline getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergilediği liderlikle Türk dünyasını de birleştirmeyi başarmıştır. Türk dünyasının başarılarını, Recep Tayyip Erdoğan olmadan hayal etmek cins değildir. Tayyip Erdoğan tarihi misyonu, Türk dünyasıyla yakından bağlantılıdır.”

“Reisicumhur Erdoğan, kardeş Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nde göstermiş olduğu efdal desteğiyle Türk dünyasının birliğine ciddi bire bir katkı sağlamıştır.” ifadesinin kullanan Amreyev, “Benzer şekilde Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’birlikte sonuç dönemde meydana mevrut olaylarda, Kırgızistan ve Tacikistan sınırında yaşanan çatışma sonrasında bile Türkiye’nin cömert ülkeleri serbest bırakmadığını lüzumlu adımları attığını biliyoruz. İnşallah benzer aynı çabanın eseri adına Türkmenistan, Semerkant Zirvesinde teşkilatımıza cemi unsur olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Türk dünyasının ayrılmaz aynı parçasıdır olan Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin teşkilatımıza teleskop olması üzere hareketli çaba gider etmektedir. İleride da inşallah bizim teşkilatımıza katılacaktır.” diyerek konuştu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk dünyasının birliğini, tahkim ve güçlendirmedeki tarihi rolünün önümüzdeki yıllarda birlikte bitmeme edeceğini vurgulayan Amreyev, Türk dünyasının birliğini henüz birlikte perçinlemek ve entegrasyonuna derinleştirmenin Türk Devletleri Teşkilatının ana amacı olduğunu bildirdi.

“Tıpkı olmalıyız, bire bir olmalıyız”

Azerbaycan Cumhuriyeti Bozuk Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Hasan Hasanov ise teşkilatın yetişkin toplantısına katılmaktan nazik gurur duyduğunu söyledi.

Türkiye’nin Azerbaycan’a olan desteklerinden bahseden Hasanov, “Ego istemezdim ki ayrıksı Türk devletleri bizim kabil benzeri çekişme sınavından çıksınlar. Geçişsiz değil ama tığ birlikte olmalıyız kim bire bir henüz hakeza ahval çıkmasın. Onun için da birliğimiz lazımdır. Azerbaycan’da ‘Ne kadar ki Türkiye kuvvetlidir Azerbaycan üstelik kuvvetlidir’ derler. Onun üzere de tığ Türkiye’nin güçlenmesini isteriz. Türkiye’yi gördükçe yüreğimiz açılır, seviniriz.” dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemini vurgulayan Hasanov, “Tıpkı olmalıyız, bire bir olmalıyız.” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.

MHP Genel Başkanı Cesamet Bahçeli’nin mesajının da okundu izlence, konuşmalarla bitmeme edecek.

Share: