TÜRKİYE BENIZ ÖLÇÜMÜNÜ DEĞİŞTİREN SAYRILAREVI DENİZ DOLGUSU, UYDU FOTOĞRAFLARINDA

RİZE’de yapılacak Şehir Hastanesi’nde, 8 milyon titrem taşın kullanıldığı, 350 bin metrekarelik alandaki 1 sene süren deniz dolgusu tamamlandı. Dolgu alanını Karadeniz’in dalgalarından arkalamak üzere 14 bin beton blokun yerleştirilmeye başlandığı alanda 850 yataklı vagon şifahane nesir edilecek. Türkiye’nin 783 bin 562 kilometrekare olan beniz ölçümünü artıran deniz dolgusuyla oluşan yağız parçası dahi her kamer çekilen uydu fotoğraflarına yansıdı.

Kentte yerey sorunu nedeniyle havalimanı, lojistik liman ve kavim bahçesi projelerinden sonra bahir dolgusu üzerine nesir edilecek Site Hastanesi’nin dolgusu, Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki kıran bandına planlandı. Alım Satım ilçesindeki taş ocağından günde 800 kamyonla taşınan 8 milyon ton taşın denize dökülmesiyle 350 bin metrekare kayran kazanıldı. 1 sene süren çalışmaların peşi sıra temel taşı düzeltme ve dolgu alanını Karadeniz’in dalgalarından arkalamak amacıyla 14 bin beton blokun yerleştirilmesi işlemine geçilen alanda 850 yataklı sayrılarevi mensur edilecek. Türkiye’nin 783 bin 562 kilometrekare olan beniz ölçümünü zait deniz dolgusuyla ortaya çıkan kara parçasının oluşumu bile herhangi bir kamer çekilen peyk fotoğraflarına yansıdı.

HASTANE ODALARI DENİZ MANZARALI

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı yoluyla dolgu alanı yapılan projede, Sağlık Bakanlığı’nca dahi dayanak noktası etüt çalışmaları başlatıldı. Odaları bahir manzaralı planlanan hastane inşaatı, ihtiyaç duyulması halinde 1500 yatağa kadar çıkarılabilecek. 4 blok halinde 5 bitirme şeklinde lokal mimaride yapılacak hastane binası, Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi yerine hizmet verecek.

Rize’da yaşayanlar ise hastanenin bitirilmesini dört gözle beklediklerini söyledi. Denize dolgu işlemlerinin haddinden fazla hızlı tamamlandığını söyleyen Nihat Kopuz, Hem bölgemiz hem dahi ilimiz açısından haddinden fazla değerli tıpkısı envestisman. Antrparantez Gündoğdu mahallemize dahi haddinden fazla şeyler katacağını düşünüyoruz. Hastanenin inşaatıyla burada birlikte vizyon değişimleri başladı. Yatırımlar arttı, hareketlenmeler başladı. Çok şişman bire bir bakım, yapanlardan Allah razı olsun diye niteleyerek konuştu.

Hastanenin bitmesini heyecanla beklediklerini belirten Edra Hamza ise Şehir Hastanesi’nin bölgeye ve insanlara katkısı olacaktır. Dolgu çalışmalarını yavaş yavaş izledik, imdi sona gelindi. Hastanenin ne zaman biteceği üstüne meraklıyız heyecanla bekliyoruz dedi.

Share: