Türkiye, curling branşında Acun Liseler Arası Şita Oyunları’na iddialı katılacak

Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, Türkiye’üstelik ilk kez düzenlenecek Acun Liseler Arası Kış Oyunları’na iddialı hazırlandıklarını söyledi.

Kenan Şebin, AA muhabirine, Arsıulusal Meslek Sporları Federasyonunca 11-19 Şubat tarihlerinde Erzurum’dahi gerçekleştirilecek 2023 Dünya Liseler Arası Şita Oyunları’na (Winter Games) ilişik değerlendirme yaptı.

Şebin, “Acun Liseler Arası Kış Oyunları ülkemizde ilk kez yapılacak ve haddinden fazla iri katılım olması bekleniyor. Daha önce darülfünun ve deneyimsizlik oyunları yapıldı ama bu geçmiş olacak.” dedi.

Organizasyona dolgunca hazırlandıklarını tamlayan Şebin, “Tığ bu noktada çok iddialıyız zira tıpkı yıl öncesinden bu organizasyona hazırlandık. Salonumuzdaki beceri aksaklıklar, bakanlığımızın sağladığı kaynaklarla gideriliyor.” ifadelerini kullandı.

“Herkesin destek olduğuna şahidiz”

İsveç’de yaptıkları görüşmede Acun Curling Federasyonu Başkanı ve Genel Sekreteri’ne, “Tığ imdi dünyanın arz gür 10 ülkesi arasındaysak, Avrupa ülkelerine verdiğiniz faaliyetlerin birçoğunu imdi bize vermeniz geçişsiz.” dediklerini nâkil Şebin, aynı yapılanma üzere Avrupa’ya gittiklerinde ara sıra 2-3 tayyare değiştirdiklerini ve zorlandıklarını bildirdi.

Erzurum’un kış sporundaki önemini vurgulayan Şebin, şöyle bitmeme etti:

“Şita sporları için kentte konaklama imkanları ve esenlik hizmetleri mütekâmil durumda, civar halkının birlikte ilgisi faziletli. Belediyeler, üniversitelerimiz ve valiliğimizin bu noktada koskocaman destekleri var. Tığ gittiğimiz herhangi bir yerde federasyonla muhatap oluyoruz ama burada bire bir uluslararası yarışma olduğu antlaşma hep domestik yöneticiler karışma bürokrasideki herkesin elinden geldiğince destek olduğuna şahidiz. Bunu Acun Curling Federasyonu yetkilileri bile seçme ahit söylüyor.”

“Bize ayrımsız sınav yarışı verecekler”

Salondaki tadilatın bitmesiyle yıpranmamış kapıların aralanacağını anlatan Şebin, “Salonumuzun tadilatı bittikten sonra bize benzeri imtihan yarışı verecekler. Olimpik olmayan bir branşta yarışma yapacaklar ve salonumuz bu testi geçerse elan büyük acun şampiyonalarını yapabileceğimizin garantisini aldık. İnşallah başarılar geldikçe biz üstelik bu imtihan yarışlarını yüzümüzün akıyla gerçekleştirirsek, imdi Türkiye’bile, Erzurum’da çokça iri yarışma takvimi oluşacaktır.” diye konuştu.

Düzenlenecek müsabakaya yer gani ülkelerin katılacağını bildiren Şebin, “Bütün kıtalardan dizge kota alıyor ve biz dahi Avrupa kıtasında bulunuyoruz. Dünyanın arz gani 13 ülkesi oyunlara katılıyor. İlk 13’deki yerimizi koruyoruz. Hem erkekler hem üstelik kadınlarda dünyanın yer iyileri yarışacak. Karışık çiftlerde 20 takım var ve bunun 4 tanesi takım düşecek. Diğer 16 tanesi ise A Grubu’nda yarışmış olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

Share: