Türkiye-Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yılı kapsamında ortak beyanat

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Reisicumhur Kasım Ahi Tokayev marifetiyle Türkiye ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. sene dönümüne ilişkin yapılan eş açıklamada, önümüzdeki yıllarda tecim hacmini stabil şekilde 10 milyar dolara yakalamak için gerekseme duyulan tedbirlerin alınması gerektiği anlatım edilirken, Trans-Barış güzergahını ve Bakü-Tiflis- Kars rotasını artağan çalmak amacıyla ilişik kurumlar ortada eşgüdüm çalışmalarının yoğunlaştırılmasının önemine ilgi çekildi.

Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhur Reisi Kasım Ahi Tokayev başkanlığında geçkin yapılan görüşmelerin peşi sıra Türkiye-Kazakistan ilişkilerin tesisinin 30. yılı nedeniyle ortak beyanat yayımlandı. Bildiride 12-13 Teşrinievvel’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in davetiyle Reisicumhur Erdoğan’ın Kazakistan’a ayrımsız şevket ziyareti gerçekleştirdiği, bu kapsamda planlı Efdal Seviyeli Mühim İşbirliği Konseyi’nin dördüncü toplantısının, ülkeler arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesinde koca ayrımsız hamle olduğu kaydedildi.

İki devlet arasında siyasi diyaloğun bitmeme ettirilmesi mesajı

Erdoğan ve Tokayev’in söz konusu ziyaretin, iki büyüklük arasındaki Geliştirilmiş Mühim Ortaklığı elan da pekiştirilmesine katkıda bulunacağına inançlarını rapor ettikleri, devletler arasındaki siyasi diyaloğun, çeşitli düzeylerdeki aykırı ziyaretler ve görüşmelerle bitmeme ettirilmesinin öneminin vurgulandığı anlatım edilen bildiride, görüşmelerin karşılıklı ülfet ve izan havasında gerçekleştirildiği aktarıldı.

Görüşmeler kapsamında tarafların ikili gelişim birliğini henüz dahi güçlendirme imkanlarını ele aldıkları, bölgesel ve uluslararası aktüel meseleler üzerine fikir alışverişinde bulundukları belirtilen bildire, “Muhit, 2 Mart 2022 tarihinde Türkiye ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıldönümünün kutlandığına özen çekerek30 yıl içerisinde eş gündüz, miftah ve kültüre dayalı dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin, andıran siyasal diyaloğun ve çok boyutlu işbirliğinin evolüsyon hızından duydukları memnuniyeti rapor etmişlerdir.17 Ilk Teşrin 1994 tarihli Türkiye Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti ortada Dostluk ve İşbirliği Anlaşması ile 22 Ekim 2009 günlü Türkiye Cumhuriyeti ve Kazakistan Cumhuriyeti beyninde Mühim Paydaşlık Anlaşması’nın iki ülke arasındaki şümullü etkileşimi güçlendirme ve geliştirmede heybetli racon oynadıklarını doğrulama etmişlerdir. İlaveten Türkiye ve Kazakistan arasındaki devletlerarası gelişim birliğinin tamlık alanlarını düzenleyen belgelerin kapsamlı ayrımsız ahdi dayanak noktası oluşturduğunu vurgulamışlardır” ifadeleri kullanıldı.

Ticaret hacminin tartılı şekilde 10 bilyon dolara çıkarılması hedefi

Bildiride Türkiye’nin 2021 yılında Kazakistan’ın sunu şişman 5. ticari ortağı olduğuna işaretle, düet ticaret hacminin dengeli tıpkı şekilde artıyor olmasından memnuniyet duyulduğu rapor edilerek, “Cumhurbaşkanları, önümüzdeki yıllarda tecim hacmini muvazeneli şekilde 10 milyar dolara sezmek üzere gerekseme duyulan tedbirlerin alınması gerektiğini rapor etmişlerdir. Cumhurbaşkanları, Türkiye-Kazakistan Hükümetlerarası Kompozit Iktisadi Komisyonu 12. Zaman Toplantısının 4 Mart 2022 tarihinde Astana’birlikte gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti anlatım etmişler ve söz konusu güruh sonunda imzalanan Eylem Planının hayata geçirilmesinin önemine değinmişlerdir” denildi.

Terör ve aşırıcılığın temas türüne karşı kararlılıkla savaş vurgusu

Erdoğan ve Tokayev’in Trans-Hazar Doğu-Günindi Ilımlı Ara üzerinden yük taşımacılığının arttırılmasını desteklediği, ulaştırma ve lojistik alanındaki iş birliğini daha dahi ihya konusunda mutabık kaldığının aktarıldığı bildiride, “Cumhurbaşkanları, Trans-Hazar güzergahını ve Bakü-Tiflis-Kars rotasını bol koparmak amacıyla ilgili kurumlar arasında eşgüdüm çalışmalarının yoğunlaştırılmasının önemine ilgi çekmişlerdir. İki mutluluk arasındaki stratejik ortaklığın mehabetli bire bir boyutu olan karşılıklı ülfet ve kardeşliğe dayalı insancasına ve kültürel ilişkilerin üstelik dakikasında gelişmekte olmasından ötürü memnuniyetlerini anlatım etmişlerdir. Muhit, defans sanayii alanındaki iş birliğini güçlendirme ve bu doğrultuda ortak işletme konusu özellikle gelmek amacıyla değişik işbirliği imkanlarını yorum ve hayata geçirme üstüne anlaşmışlardır. Terör ve aşırıcılığın seçkin türüne alın kararlılıkla savaş etme, iki ülkenin milli güvenliğine gözdağı oluşturan parçalanmamış yapılara alın mücadeleyi ihya, defans ve güvenlik alanlarındaki diyalog mekanizmalarıyla aksiyon birliğini tamik üzerine mutabık kalmışlardır” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim alanında gelişim birliğinin geliştirilmesi

Bildiride ayrıca, “Cumhurbaşkanları, eğitim alanında gelişim birliğinin geliştirilmesi hedefiyle Türkiye Maarif Vakfı’nın Kazakistan’de faaliyetlerine başlaması üzere gereken desteğin sağlanmasının ehemmiyet taşıdığını vurgulamışlardır” denildi. Erdoğan ve Tokayev’in mekân ve ormancılık alanlarında ikili iş birliğini sürdürmeye arzulu olduklarını dahi ifade ettikleri belirtildi.

Türk Malumat Ajansları Birliği kurulacak

Gerek ikili lazım Türk dünyası bağlamında iletişim araçları ve meşveret alanında hareket birliğini ve eşgüdümü derinleştirme hususunda mutabık kalındığı aktarılan bildiride, Türk Bilgelik Ajansları Birliği’nin kurulacak olmasının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Küresel ve bölgesel denge, sulh ve bol bolamat hedefleri doğrultusunda bu arada debi ika, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve diğer uluslararası teşkilatlar çerçevesinde, antrparantez çokça yönlü platformlarda eşgüdüm sağlama, benzer olan birlik durumlarda uluslararası teşkilatlar içerisinde önerilen kararları, girişimleri ve adaylıklarını düğme tutma üstüne anlaşıldığına düzlük verilen beyanat, şu şekilde sürdürüldü:

“Cumhurbaşkanları, çapraz ehemmiyet taşıyan global meseleler üzerinde kuruntu alışverişinde bulunmuşlar, arsıulusal gündemdeki edimsel hususlar üstünde tutumlarının eş olduğunu konfirmasyon etmişlerdir. BM, AGİT, CICA, EİT, İİT ve TDT kabilinden uluslararası ve lehçe teşkilatlar çerçevesinde paçarız eli nimetli gelişim birliğini sürdürme konusunda fikir birliğine varmışlardır.TDT, TÜRKSOY, TürkPA ve Türk Akademisi kurulduğundan beri iki mevki beyninde elde edilen başarıları memnuniyetle kaydetmişler, Türk Dünyası’nda ortaklaşa ve eşgüdüm içinde akım ika ve Türk Dünyası’nın değerleri ile çıkarlarını bölgesel ve arsıulusal alanda elan aşkın korumaya müteveccih bağlılıklarını vurgulamışlardır.

Cumhurbaşkanları, Asya’dahi İşbirliği ve Yiğitlik Arttırıcı Önlemler Konferansı’nı (CICA) bütün teşekküllü teşkilata dönüştürmeye yönelik Kazakistan Ahit Başkanlığının girişimini, kademeli benzeri şekilde realizasyon, ayrıca bu teşkilatın potansiyelini bu arada geliştirmeye dair niyetlerini bildirmişlerdir. Gençlerin ve amme çalışanlarının kariyer gelişimlerinin desteklenmesi için, herif kaynakları alanında kuma projeler gerçekleştirerek iki mutluluk arasındaki işbirliğini güçlendirme konusunda mutabık kalmışlardır. Türkiye ile Kazakistan arasındaki Geliştirilmiş Önemli İşbirliğini elan de artağan tıpkı şekilde artırmaya devam etme, bölgedeki barış ve istikrara ulama sağlayacak işbirliğini derinleştirmeye müteveccih niyetlerini teslim etmişlerdir.” – ASTANA

Share: