Türkiye şampiyonu mülk badmintoncu Çelimsiz Uluç, acun şampiyonluğuna hazırlanıyor

Dünyalık badmintoncu 37 yaşındaki Narin Uluç, kazandığı evvel Türkiye birinciliği sonrası katılacağı Mülk Badminton Acun Şampiyonası’nda etap elde etmeyi hedefliyor.

Küçük yaşta geçirdiği bala felci dolayısıyla mânialı olan Çelimsiz’e, uzunluk sürdürme ameliyatı olduğu 19 yaşında bindi değneği kullandığını gören bir arkadaşı tarafından spor yapması önerildi.

Bu öneriyi “Kendisini engelli olarak görmediği” gerekçesiyle önceki meraksız Çürük, darülfünun sınavı sonrası benzeri yere yerleşemeyince spora başladı.

Engelli durumu nedeniyle ayakta durması ve desteklenmemiş yürüyebilmesine karşın geriye akilane hareketleri ilişkin olan Dayanıksız, tekerlekli koltuk basketbolunu tercih etti.

Basketbolla 26 yaşına kadar ilgilenen Çerden Çöpten, spora vuzuh verdiği ayrımsız yıllık sürede hem fiziksel hem birlikte ruh bilimsel namına menfi etkilendi.

Yeniden spor yapmaya başlayan Çelimsiz, bu kat basket kabil faal bire bir spor olan servet badmintonla ilgilenmeye başladı.

Tek ve çiftlerde Türkiye ve Avrupa ikincilikleri, üçüncülükleri olan Dayanıksız, serencam namına katıldığı 5-7 Ağustos’ta planlı Servet Badminton Türkiye Kupası’nda bir tane kadınlarda bir numara oldu.

Aldığı ilk Türkiye birinciliğiyle motivasyonu artan Zayıf, 1- 6 Kasım’da Japonya’bile yapılacak olan Para Badminton Dünya Şampiyonası’nda bereketli benzeri derece ahzetmek üzere çalışıyor.

Adana Orman Kesim Müdürlüğünde iştirakçi adına etkin Zayıf, AA muhabirine, darülfünun sınavını kazanamayınca hayatın süresince olmayı seven ayrımsız adam yerine spora yöneldiğini aktardı.

Diğer badmintonculardan eş desteği

Yaptığı araştırmalarla basketbol hesabına kendisine uygun olan badmintonu yeğleme ettiğini belirten Çerden Çöpten, bu sporda de kudretli olabilmek üzere antrenmanlarını mütemadi sürdürdüğünü söyledi.

Şu an Aksaray Deneyimsizlik ve Spor Kulübü sporcusu yerine çalışmalarına bitmeme ettiğini belirten Çelimsiz, gelişim hayatı nedeniyle Aksaray’a çok gidemediğini, antrenmanlarının iri bölümünü Adana’birlikte yegâne başına yahut değişik badmintoncuların desteğiyle yapabildiğini belirtti.

Fırsat buldukça Aksaray’a gittiğini nâkil Çerden Çöpten, 2013’den bu yana ilgilendiği dünyalık badmintonda Türkiye ve Avrupa dereceleri elde ettiğini söyledi.

“Dünyada merhale ayırmak istiyorum”

Zayıf, 5-7 Ağustos’ta düzenlenen Servet Badminton Türkiye Kupası’nda aldığı birinciliğin kendisini hırslandırdığını belirterek, şöyle devam etti:

“Benim için benzeri intizar noktası Türkiye şampiyonluğu, zira detaylı zamandır ceht harcama ediyorum. İkincilikten benzeri adım fevk çıkmanın zamanı gelmişti. Henüz önce de dünya şampiyonalarına katıldım. Güney Kore, Almanya, sonuç namına İsviçre’deki dünya şampiyonasına katıldım ama bu birincilikle oluşan inkisar noktasından sonra dünyada mertebe boşaltmak istiyorum. Bunun üzere elimden gelen mecmu çabayı sarf edeceğim. Bu işten keyif almaya, kendimi kendime kanıtlama etmeye çalışıyorum. Mücadelem, başka sporculardan artma kendimle.”

Çelimsiz, başarılarında emeği olan Aksaray Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Aslan Baht ile yönetmenlik antrenörü Gelgel Altındağ’a teşekkür etti.

Badminton antrenörü ve veteran badmintoncu Ahmet Yılmaz birlikte Dayanıksız’e Adana’de yaptığı antrenmanlarda koruyucu olduğunu ve alay malay çalıştıklarını kaydetti.Share: