Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Mehabetli Oto, acun kupalarında bilcümle var olmayı, olimpiyatlarda ise evvel 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, bire bir programa akmak için geldiği Sivas’ta AA muhabirine, kestirmece 3 kamer önceki yapılan seçimlerde baştan göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında intihap bittikten bilahare herkesin eşit olduğunu belirten Oto, “Biz çıktı seçimi geride bıraktık, ski sporunu şüphesiz canlandırabiliriz, elbette ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diye konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sporcu yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Güncel hedefimiz acun kupaları, 4 yıl sonra üstelik hep branşlarda olimpiyatlara gezmek. Tığ 6 branşta elektrik gösteriyoruz. Alp disiplini, kayaklı koşun, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve son olarak kızağı ilave ettiler. Tığ tıpkı kış ülkesi değiliz amma şita sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz acun kupalarında bilcümle yürümek”

Şita ülkelerinde kayak sporunun 12, Türkiye’birlikte ise 3 ay yapıldığını nâkil Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda ilk 5’lere temizlemek amma dünya kupalarında bütün çıkmak, acun şampiyonalarında yarışmak. Sporcu sayımız seçme periyot yükseliyor, kayak sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Kayak sporu zengin sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada kayak sporu ensesi kalın sporudur ama Türkiye’üstelik Uludağ’üstelik ensesi kalın sporu ve ski merkezlerinde turizm anlamında varlıklı sporu. Sivas bir zehir yarattı ve Sivas’ta ski pimpirik spor. Bingöl’bile, Bitlis’te var, böyle yerlerde eğer spora bakım edersek hem sporcu sayımız artacak hem bile insanları sporla çalışır edeceğiz. Bütün gelişim insanları ski yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem birlikte beyaz zehir ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve muvaffakiyet olduklarını rapor ederek, bol tıpkı gelecek sağlayarak ülkeye faydalı efrat yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede akıbet dönemlerde ski merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati calip Oto, “Devletimiz çokça gani merkezler yaptı. Sivas Kader Dağı, Avrupa ile yarışabilecek benzeri keder. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’bile çokça iyi yatırımlar var.” diye konuştu.

“Gelecek vadeden bol sporcularımız var”

Sporcu yönünden müfredatla ilişik gravite yaşadıklarını tamlayan Oto, bu konuda de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile teşrikimesai yaptıklarını aktardı.

Geçen yıl Çin’da yapılan olimpiyatlara 6 sportmen ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz daha büyük. Olimpiyatlara uluslararası federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Biz bu çocukları o puanları almaları için yarıştırıyoruz. O çocukları eğer çokça yarıştırırsak, çok tecrübe ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde topluluk sporu olmadığı üzere birkaç gidiyoruz. Gelecek vadeden dolgunca sporcularımız var. biraz kabiliyetli sporcuları sıkıntılı dışına gönderip yaz ve şita eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini acun kupalarında veya olimpiyatlarda alacağız.”Share: