TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre, eylül ayında meydana mevrut 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 gönül yaralandı, 214 gönül bile hayatını kaybetti. Yılın önceki 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Güven Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, eylül ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilgilendiren verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaza görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i âdem evladı, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı kalkışmak üzere toplam 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 emanet yaralandı, 214 kişi üstelik hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında, trafik kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e artık. Ilkgüz ayında yer çokça kaza trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da kişi, yaralanmalı ve maddi hasarlı hep 5 bin 376 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 6 güç hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Sunma birkaç kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 sürücü alkollü yerine kurgu kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 anahtar ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Trafik Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli de meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle tutum halindeki iki kişinin üzerine kat kenarındaki tıpkısı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 kişi belli belirsiz yaralandı. Nevşehir’de sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, ılımlı refüje çıkarken bu tam yolun karşısına saklamak isteyen 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise yine sürücüsünün kontrolünden sâdır araba, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle revan tıpkısı yaya çarptı. Sâri, otomobilin çarpmasıyla kestirmece 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN SIK GÖRÜLEN ÇOBAN HATALARI

Öte yandan trafik kazalarında en kalın tanidik çoban hataları Trafik Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını defa, çekicilik ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız geçit ve kaplamanın mahdut olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan izlem ve tahvil kuralına uymamak, arkadan zedelenmek, zaman kurallarına uymamak, al kandil yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere vira etmek, yolcu ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü kendisine açacak bürümek, ekstrem dakikasında miftah kaldırmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve kusurlu şekilde veya haram olan yerlere otopark emretmek.?

Share: