Türkiye’de benzeri ilk: Devir tatilinde öğrencilere ‘kış okulu’ imkanı

Türkiye’üstelik benzeri önceki: Yarıyıl tatilinde öğrencilere ‘kış okulu’ imkanı

SAMSUN – Türkiye’da ilk kez uygulamaya konulan ‘Şita Okulu’ uygulamasıyla öğrenciler periyot tatilinde okullarda öğüt almaya bitmeme ediyor. Tatilde dahi okula gitmeyi tercih fail öğrenciler hesap ve İngilizce derslerinde kendilerini geliştiriyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı yaz okullarının peşi sıra bu sene ilk kez devre tatilinde ağırşak açım kararı aldı. Kış döneminde uygulanan ücretsiz kurslar, 5 Şubat Iş gününe büyüklüğünde bitmeme edecek. Samsun’dahi bu çerçevede 177 ağırşak açıldı. Bu kurslara 2 bin 928 öğrenci katıldı. Bir öğrenci açılan İngilizce ve aritmetik kurslarının her ikisine dahi başvurabiliyor. Öğrenciler tıpkı dersten günce 2, haftada 10, toplanmış 20 saatlik programlara katılırken, iki kursa katılan öğrenci, iki haftada toplam 40 saat öğüt almış olacak.

İlkadım ilçesinde bulunan Martir Sevinçli Yılmayan Ortaokulu’nda de dersler umum hızıyla devam ediyor. Kurslar için bilgi veren meslek müdürü Halil Özsoy, “Bakanlığımız bu yıl ilk kez yarıyıl tatiline özel aynı Tutma ve Yetiştirme Kursları Projesi’ni başlattı. Tığ bile bunu öğrencilerimize duyurduk. Okul idaresi olarak planlamamızı yaptık. Şu anda 5 şubede yaklaşık 65 öğrencimiz bu kurslara bitmeme ediyor. Öğrencilerimiz tatil ayırmak hesabına kurslara gelmeyi tercih ettiler. Bu aşağı haddinden fazla güzelce bir boyut. Burada derslerdeki eksiklerini tamamlıyorlar. Yıpranmamış tohum istifham çözümlerini öğreniyorlar. Onlar üzere bayağı bire bir hususi ders niteliğinde oldu” dedi.

“Tatilde ibret çalışmayı seçtim”

Ortaokul öğrencisi Cemre, “Dersler işleyip hocalarımızla fasıla geçiriyoruz. Bize verdikleri sınav kitaplarından sorular çözüyoruz. Eğlenerek yapıyoruz ve tatili değerlendirmiş oluyoruz. Ego tatilde öğüt çalışmayı seçtim ve ongun benzeri seçme yaptığımı düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Ortaokul öğrencisi Sudenaz Bitirim ise “Tatilde yatıp telefonla falan ihanet etmek adına ders işlemek bizim amacıyla daha yararlı evet. Çünkü ikinci dönüş sınavlarımız olduğu için burada bire bir deneyim kazanarak sınavda göreceğimiz konuları işliyoruz. Devletin verdiği kitaplar üzerinden sınavlarımızı çalışıyoruz. Derslerimize elan dolgunca odaklanmayı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Kurslar, 5 Şubat Pazar gününe kadar bitmeme edecek.

Share: