Türkiye’de üretimi kalan kivide gelecek yıl gaye 100 bin titrem

Türkiye’birlikte yaklaşık 30 ilde üretimi yapılan ve getirisi ile üreticisinin yüzünü güldüren kivide yıllık üretim miktarının 100 bin tonu geçmesi hedefleniyor.

Türkiye Tarım Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, AA muhabirine, Türk çiftçisinin kivi ile 1988 yılında tanıştığını söyledi.

İlk kendisine Yalova’bile üretimine başlanılan kivinin daha bilahare Karadeniz Bölgesi’ne yayıldığını tamlayan Soydan, Cıvıl Cıvıl, Rize ve Giresun’dahi kiviye ilginin seçkin geçen yıl arttığını vurguladı.

Soydan, bu illerin yanı sıra 25 ilde elan kivi yetiştirildiğini, kivi üretiminin toprak ekonomisine kocaman katkı sağladığını aktardı.

Son dönemde Karadeniz’in yanı sıra Akdeniz ve Marmara bölgesinde bir nice ilde kivi tarımı yapıldığını dile getiren Soydan, kivinin yabancısı olduğu bu topraklarda yaygınlaşmaya bitmeme ettiğinin altını çizdi.

Kivide üretim 90 bin tonu buldu

Soydan, ülkede seçme sabık sene tüketimi küsurat kivinin rekoltesinin birlikte arttığını, bu yıl bütün rekoltenin 90 bin tonu bulduğunu söyledi.

Özellikle Yalova, Bursa, Kalaba, Rize ve Samsun’üstelik kivi rekoltesinde çoğalma yaşandığını anlatan Soydan, “Kivinin mutluluk ekonomisine katkısı ise tıpkı oranda artıyor. Hoppadak bu sene kivinin mevki ekonomisine katkısının kestirmece 800 milyon lirayı bulması bekleniyor.” dedi.

Soydan, kivinin Kalabalık ekonomisine katkısının ise 100 milyon lirayı bulacağını ifade ederek, fındıktan sonraları ekonomiye girecek paranın bölüm temsilcilerine adeta duygusal suyu olacağını belirtti.

“Özellikle abes arazilerin kivi ile doldurulmasını dilek ediyoruz”

Arazisi uygun ve su sorunu olmayan üreticilere kivi bahçesi kurmaları çağrısında kâin Soydan, şu değerlendirmede bulundu:

“Fındık bahçelerinin sökülmesini istemiyoruz. Alelhusus yersiz arazilerin kivi ile doldurulmasını istek ediyoruz. Zira kivinin geleceği az çok ak pak. Bölgemizin hava raporu ve yerey yapısı bu ürünün yetişmesi üzere oldukça makul. Kivi halen amade kozmetik, çörek sektörü ve ürün suyu fabrikalarında çokça yoğun şekilde yeğleme ediliyor. Hem hoş koku hem de kalite yönünden kivi meyvesi buraların vazgeçilmez ürünü haline geldi.”

Soydan, kivide rekoltenin ati yıl 100 bin tonu bulmasını beklediklerini, büyüklük destekleriyle kurulan tesisler yardımıyla bu rakama rahat şekilde ulaşılacağını aktardı.

Üreticilerin fehamet desteklerinden faydalanmasını talip Soydan, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın yanında DOKAP Nahiye Kalkınma İdaresi eliyle sonuç yıllarda kivi üreticilerine eke bindi verildiğinin altını çizdi.

Soydan, gelecek yıllarda üretimi elan üstelik artacak kivide ihracatın gündeme gelebileceğini birlikte sözlerine ekledi.

Share: