Türkiye’de zinde çifte vatandaşlara Bulgaristan seçimleri amacıyla sandık çağrısı

Türkiye’de çifte yurttaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenlerine, hafta böylece gerçekleştirilecek erken seçme amacıyla sandığa gitmeleri çağrısı yapıldı.

Hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’da aldığı görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iadeli etmesinin ardından er genel seçme 2 Teşrinievvel Pazar haset gerçekleştirilecek.

Bursa Osmangazi Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, göreve bakir seçilen Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) yöneticilerini mülakat etti.

Ziyarette yaptığı konuşmada, kendisinin bile Gün Batısı Trakya asıllı olduğunu hatırlatan Dündar, erken genel seçimde soydaşların sandığa gidip düşünce kullanmalarının önemine dikkati çekti.

Bu konuda çağrı işleyen Dündar, “Hangi kadar çok demokratik sisteme katılırsanız, bayram irat hakkınız henüz fazla oluyor. Soydaşlarımızın fikir kullanması ayrımsız zamanda Bulgaristan demokrasisinin bile güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Sistemin elan ongun çalışmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle iki talih arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkiler da oturmuş evet. Seçimlerden inşallah berceste sonuçlar yarar. Katılımın dahi çok olmasını arzu ediyoruz.” ifadesini kullandı.

BAL-KAFILE Genel Başkanı Prof. Dr. Sakıncasız Balkan birlikte Türkiye’bile beniz binlerce Bulgaristan vatandaşı müntehip bulunduğunu aktardı.

Bulgaristan nüfusunun yüzdelik 15’inin Türk akraba topluluğundan oluştuğuna değinen Balkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bulgaristan’da Türklerin yoğunlukta olduğu ayrımsız öğür var. Önceki yıllarda bu partiler nüfuz ortağı olduğu ant kardeşlerimiz icra vekili, icra vekili yardımcısı ve ilbay üzere görevlere seçilmişlerdi. Onlar hangi kadar etkili olurlarsa Bulgaristan yönetiminde birlikte çalışkan ve kortej sahibi olacaklar. Bizler üstelik henüz bayındır akıntı edeceğiz. Onların oradaki güvencesi bizleri da keyiflendirecek. Tığ hem Bursa ve eksiksiz Türkiye’deki hem üstelik Balkanlar’daki kardeşlerimizden 2 Ilk Teşrin Alışveriş haset saat sandığa gitmelerini istirham ediyoruz. Aile ortamında de kimi vakit farklı fikriyat olabiliyor fakat bu seçimlerde Bulgaristan Türklerinin birleştirici unsurları öne çıkartarak hep birlikte, topyekun sandığa gitmesi gerekiyor. Türkiye’da sandığa topluluk çıktığımız kabilinden Bulgaristan demokrasisine ehil çıkıp Bulgaristan Türklerine birlikte destek vermemiz gerekiyor. Bursa ve Türkiye’deki kardeşlerimize sesleniyoruz. Olabildiğince sandığa er saatte gidelim. Bursa’dahi belli başlı yerlerde 40 sandık kurulacak. BAL-GÖÇ namına bu seçimlerde katılımın artması üzere elimizden geleni yapacağız.”

” Herhangi Bir oyun önemi akıbet rütbe büyüktür”

BAL-GÖÇ İnegöl Idarehane Başkanı Ertan Başdere ise ilçede 3 sandık kurulacağı bilgisini vererek, oy istimal yeterliliğine taşıyan vatandaşları seçime katılmaya çağırdı.

Bu desteğin heybetli olduğunu vurgulayan Başdere, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Soydaşlarımızın kullanacağı temas oy, seçimine destek olacağı ve parlamentoya girecek olan rastgele saylav, burada eğleşme eden soydaşlarımızın toplumsal düzenlilik ve buna analog bazen sorunlarının çözümü noktasında bizlere balaban menafi sağlayacaktır. Saylav sayısının 40 ve üst olması halinde meclise kanun teklifi verilebileceğinden, hakların korunması ve geliştirilmesi yolunda makro benzeri kadem atılabilecektir. Bu nedenle verilecek temas baziçe önemi serencam rütbe büyüktür. Esbak seçimlerde Türkiye’den, alelhusus Bursa bölgesinden iştirak oranının faziletkâr olması Bulgaristan’bile şişman patırtılı getirdi. Bunu de hepimiz strateji ettik. Bu sonuçlar bizim amacıyla makro ve kızıl fakat demin elan balaban bire bir desteğe gerekseme duyulduğunun farkındayız. Bu sebeple temas tekme vatandaşımızın muamele haset 15 dakikasını ayırıp anayasal bu hakkını kullanmalarını kâm ediyoruz. Birlikte hareket ettiğimizde ortaya çıkacak bu yoğun, demokratik ve sosyal haklarımızı elde yazar korumamızın bildirme heybetli teminatı olacaktır.”

Share: