Türkiye’deki Bulgaristan göçmenlerine “sandığa gidin” çağrısı

Türkiye’de tekme yurttaş statüsünde hayat dolu Bulgaristan göçmenlerine, Bulgaristan’bile 2 Ilk Teşrin’dahi yapılacak er umumi seçme için sandığa gitme çağrısı yapıldı.

Türkiye’deki göçmenler, güzeşte yıl 4 April ve 11 Temmuz’de yapılan seçimlerde hükümet kurulamaması nedeniyle 14 Kasım’bile gine kasa başına gitti.

Hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’bile, aldığı görevi Reisicumhur Rumen Radev’e reddetme etmesinin ardından er genel seçim, 2 Ilk Teşrin muamele haset gerçekleştirilecek.

Sakarya’de çifte vatandaşlığı bulunan 1500 kayıtlı seçmen, Serdivan ilçesindeki Hacı Emine Otağ İlk ve Ortaokulunda kurulacak 1 sandıkta fikir kullanabilecek. Ayrıca listelerde ismi sıfır ve fikir istimal hakkı mevcut seçmenler, seçim günü kasa başında dilekçe doldurarak iradesini sandığa yansıtabilecek.

“Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz”

Sakarya Balkan Göçmenleri Ekin ve Dayanışma Derneği Başkanı Erdinç Bilaloğlu, AA muhabirine, 2021’deki 3 seçimin ardından ortak yönetim şeklinde hükümet oluştuğunu fakat öz aralarındaki anlaşmazlıklar zımnında dağıldığını söyledi.

Bilaloğlu, geçici hükümetin kurulduğunu ve 2 Teşrinievvel’de yeniden sandık başına gidileceğini aktararak, “Bulgaristan demokrasiye geçtiğinden beri seçimlere katılıyoruz. Bizim bile böyle aynı demokratik hakkımız var. O yüzden bunu sonuna kadar görmek istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Seçimlerde katılımın faziletkâr olması hesabına mesai yürüttüklerini tamlayan Bilaloğlu, vatandaşların rahat rey kullanması için tedarik yaptıklarını kaydetti.

Bilaloğlu, tekme vatandaşların oy kullanmasının majör olduğunu dile getirerek, Bulgaristan ve Balkan kökenli derneklerin korkulu çalışması neticesinde kasa sayısının arttığını anlattı.

Kendilerine destek verenlere teşekkürname eden Bilaloğlu, “Türkiye ve Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların haklarını alabilmesi ve haklarının korunması için kıpırdak aynı şekilde kumar edilmemiz gerekiyor. Eski dönemlerde yaşanan hadiselerin yine olmaması açısından bu ehemmiyet arz ediyor. Bu sebeple herkesi ilişki günü görüş vermeye nida ediyorum.” diyerek konuştu.

Bilaoğlu, listelerde ismi olmayan ve oy istimal hakkı bulunan seçmenlere intihap günü sandık başında istida doldurarak görüş kullanabilmeleri üzere yardım edeceklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’ye 1989 yılında 38 yaşındayken Kırcaali’den geldiğini anlatan İbrahim Parafin da seçimlerin önemine değinerek, “Bulgaristan’daki varlıklarımıza, soydaş, akrabalarımız ve Türklere ehil çıkılması geçişsiz. 1984 yılında adlar değiştirilmeden evvel bize bu şekilde ehil çıkılsaydı o hâller belki bizim başımıza gelmeyebilirdi. Şu anda tıpkısı olayların tekrar edilmemesi amacıyla tığ oradaki değme şeyimize cemaat çıkmamız gerekiyor. Bunun üzere bile mecliste temsil edilmeliyiz. Bu da çıktı oy kullanmaktan geçiyor.” dedi.

“Bu seçimin, başka seçimlerden daha heybetli olduğunu düşünüyoruz”

Balkan Türkleri Hars ve El Birliği Derneği Umumi Başkanı Günay Etraflı de Kocaeli’bile hep 10 bin 500 müntehip bulunduğunu belirtti.

Seçmenlerin 7 binin Gebze, Çayırova ve Darıca ilçelerinde yaşadığını aktaran Uzun, Çayırova’birlikte 2, Gebze’dahi 3, Darıca, Derince, Körfez, İzmit ve Karamürsel ilçelerinde ise birer kasa atılmak üzere 10 kasa kurulacağını kaydetti.

Uzun, Kocaeli’de oy koparmak istediğini tamlayan toplam 3 bin 300 kişinin, elektronik ortamda istida doldurduğunu kaydederek, bu sayede sandık başlarında yaşanabilecek yığılmaların önüne geçilmesinin hedeflendiğini anlattı.

Sandık kurulması planlanan okullarda hazırlıkların tamamlandığını anlatan Tafsilatlı, Gebze ve Çayırova bölgelerinde sandıklarda yaşanabilecek yoğunluğa karşı boş sandıklara seçmen taşıyabilmek üzere belediyeye ilişik araçların hazır bekletileceğini dile getirdi.

Tafsilatlı, Kocaeli’de tahminî 8 bin düşünce kullanılmasının beklendiğini belirterek, “Göçmenlerin haklarının sunu işlek şekilde savunabilmesi üzere Türk ve Müslüman saylav sayısının artması gerekiyor. Bu seçimin, sair seçimlerden henüz yüce olduğunu düşünüyoruz. Belki de serencam 2 yılın yer kebir seçimi. Lüzumlu Bulgaristan gerekse Bulgaristan dışındaki vatandaşların, kesinlikle oy kullanması ve demokratik haklarına topluluk çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: