Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Evvel 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla açıklamalarda kâin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile ilişkiler üzerine koskocaman açıklamalarda bulundu. Belgrad’dahi Suriyeli mevkidaşıyla ayaküstü kardeşçe ettiğini tamlayan Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’dahi ayaküstü Suriye Dışişleri Bakanı ile de bodur tıpkı sohbetim oldu, o toplantı marjında. Orada üstelik bu ülkenin biricik kazanç yolunun siyasi uzlaşma olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, ki olursa olsun. Amma sair taraftan yeraltı olan Suriyelilerle perhiz ortada barışın olması gerektiğini, Türkiye kendisine bile hakeza tıpkısı durumda destek olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin yerey bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Ihtişam Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ait soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şu anda hakeza ayrımsız ilişki yok. Etraflı zamandır Putin ve Acımasız yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız dahi istihbaratların görüşmesinin yararlı olacağını söylemişlerdi. Ayrımsız küşayiş istihbaratlar beyninde görüşmeler olmuştu. Elan bilahare göz oldu. Demin tekrar başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Teşrinievvel 2021’de ayaküstü görüşüldüğünün açıklanmasının peşi sıra Gaziantep’e ilişkin Karkamış ilçesinin karşısında saha alan Suriye’nin Cerablus ilçesinde hareketli Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline karşı çıkan Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK IHTARNAME GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilgili izah yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, temel kapısına gelişigüzel saldırı girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya engelleme etmediğini söyledi. Suriyeliler aracılığıyla ihtarname gösterisi yapıldığını ve SMO aracılığıyla sonlandırıldığını tamlayan Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı ihtarname gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin seçme müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı için zat unsurları tarafından havaya elem edilerek gösteri sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.Share: