Tuz Gölü’ne taşınan sular, flamingo ölümlerini önledi

Sodyum Klorür Gölü’ne taşınan sular, flamingo ölümlerini önledi

KONYA – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Zevk Varlıklarını Esirgeme Genel Müdürlüğü eliyle Sodyum Klorür Gölü’ne taşınan sular, doğurmak üzere gelişigüzel sene göle mevrut flamingo (allı turna) ölümlerini önlerken, bu sene göldeki çocuk sayısının 10 bine yaklaştığı bildirildi.

Her yıl Ankara, Konya ve Aksaray sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü’ne doğurmak için gelen, yerli adıyla ‘Allı Turna’ namına bildik flamingo sürüleri, bu sene üstelik aynı bölgeye kafile etti. Geçtiğimiz sene, Konya’nın Cihanbeyli ilçesi Gölyazı yöresinde küresel ısınmayla alay malay göl suyunun çekilmesine bağlı adına yeterli azık bulamayan yavru ve koskocaman flamingolar, geberik namına bulundu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Gusto Varlıklarını Himaye Umumi Müdürlüğü, flamingo ölümlerinin bu sene yaşanmaması amacıyla sıcaklıktan kuruyan kanallara 4 kilometrelik borazan hattıyla su taşıdı. Taşınan su sayesinde bölgede akarsu birikintileri oluşturularak, flamingo yavrularının buğulaşma ergenliği dönemine sağ selamet gelmesi ve flamingo ölümlerinin önüne geçildi.

“Hararet nedeniyle hiç ahiret yolculuğu olmadı diyebiliriz”

2000 yılından beri Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle Özel Çevre Himaye Bölgesi ilan edilen Tuz Gölü’nde ahenkli siper, strateji çalışmaları yapıldığını tabir eden proje koordinatörlerinden Prof. Dr. Ahmet Karataş, “Bu sene birlikte eski yıllarda olduğu üzere flamingolar ve özge akarsu kuşları ilkin koyulmak üzere yine Bozkır Kartalı ve Tor kabilinden soyu mütenakıs, anbean tükenen kuş türlerimizin korunmasına yönelik izlem, araştırma çalışmalarımız devam ediyor. Geçtiğimiz sene toplu flamingo bala ölümleri olmuştu yağışsızlık zımnında. Bu dünyamızın genel bir problemi, global abuhava değişikliği, kuraklaşma ülkemizde da özellikle Sodyum Klorür Gölü havzasında oldukça hissedilir şekilde kendini gösteriyor. Kuraklığa ilişkin olarak her an azalan sıcaklık nedeniyle bu gibi hareketli ölümleri ister istemez oluyordu. Bu yıl Bakanımız Uğur Kurum’un talimatlarıyla proje çerçevesinde sayımları yaptık. Öncelikle bala ölümleri olmasın diyerek 4 kilometrelik bire bir borazan hattıyla Tuz Gölü’ne akarsu getirdik. Şu an flamingoların ürediği yerdeki yavrular iri ölçüde çıktı. Bu sene ölümler şişman ölçüde önlenmiş oldu. Yani hararet nedeniyle on paralık ölüm olmadı diyebiliriz. Ancak bölgemizde çepel tarımın ağırbaşlı kendisine yapılması, mısır, günâşık ve şeker pancarı kabil mütezayit kuyu sayısıyla beraber sıcaklık her an artıyor. Civardaki barajlardan yine fert suyunun imdi salınması, önümüzdeki yıllar benzer durumların yaşanmaması amacıyla bakanımızın da talimatıyla yıpranmamış almaşık analizör üretiliyor. Dilerim bundan ahir yıllarda üstelik flamingolarımız ve akarsu kuşlarımız ölmeden ati nesillere yetecek kadar aynı popülasyonla varlıklarını sürdürecek. Filamingolarımız üstelik bir bakıma bu yıl küllerinden baştan doğdu. Dilerim sonsuza büyüklüğünde bütün canlılarla beraber onlar de yaşar” dedi.

“Yavru sayımız 10 bine yaklaştı”

Prof. Dr. Ahmet Karataş, Sodyum Klorür Gölü’nde flamingoların ilk kez 1969 yılında Avrupalı kuş gözlemcileri aracılığıyla ürediğinin ispat edildiğini belirterek, “1970’li yıllarda kesintili biraz sene aralıklarla sayımlar sürdü. 10 bin, 15 binlere büyüklüğünde vardığı görüldü. 2000 yılında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle Hususi Yer Himaye Bölgesi zar edilen Tuz Gölü’nde 2000 yılından beri daha ahenkli sayımlar yapılıyor. Amma alelhusus 2009-2010’dan itibaren değme yıl uçaktan sayımlar dahil gündeş usullerle çok elan huysuz çalışmalarla sayımlar bitmeme ediyor. Ego esbak birkaç yılda birlikte sayımlarda bulundum. Elimizde esasen verilerimiz var. Bazı yıllar 10 binin altına düşse bile alelumum 10-15 bin, 17-18 binlere büyüklüğünde çıkmıştır. Geçtiğimiz yıl susuzluk fazlaydı. Ihtimal onun etkisinden, belki hayvanların ongun beslenmemesi bile sebep olabilir. Çocuk sayısı tahminî 3 destek. Maatteessüf sabık yıl yavruları bu susuzluktan periferi kaybetmiştik. Bu sene alınan tedbirlerle bu arada bakanımızın birlikte talimatlarıyla çalışmalar çok daha titiz benzeri şekilde bitmeme ediyor. Yavru sayımız 10 bine yaklaştı. en üst buharlaşma aşamasında yahut uçmaya mümasil olan yavruları çekicilik fotoğraflarından tek bir tane saydığımızda 9 bin 371 namına kesin ayrımsız misil söyleyebilirim. Bu yıl alınan tedbirlerin arz önemlisi kuyu sularıyla beraber 4 kilometrelik benzeri su borusu döşendi. Su, Tuz Gölü’nün ana göl aynası kısmına büyüklüğünde ulaşıyor şu anda. Flamingolar de orada besleniyor. İlk uçan yavrularla erginleri art tarafta görebilirsiniz. Önümüzdeki yıllar elan kalımlı tıpkısı hal üretilmesi için bakanlığımızca çalışılıyor” şeklinde konuştu.

Şu anda Sodyum Klorür Gölü havzasında verimli miktarda akarsu kuyusu olduğunu kaydeden Ahmet Karataş, “Kullanılmayan iki devam kuyunun bakımı yapıldı. Onlardan önce 3 kilometre sonradan 4 kilometreye sâdır ayrımsız boru hattıyla buraya kadar geldi. Saatte 10 ton namına akarsu veriliyor. Bu su, şu entelekt yeterli görünüyor ama önümüzdeki yıllarda elan kalımlı benzeri çözümün olması gerekiyor. Alelhusus Konya kanalından birey suyu kabil. Aksaray vasıtasıyla Uluırmak’taki Mamasın Barajı gibi başka akarsu kaynakları dahi biraz henüz fert suyunu artırırsa sanırım teessürat balaban ölçüde azalır” diyerek konuştu.Share: