Ukrayna-Rusya savaşına tepki gösterip atıyla Türkiye turuna imdi

Ukrayna- Rusya savaşına reaksiyon gösterip atıyla Türkiye turuna daha çok

“Gezen Türk” lakaplı gailesiz edip atıyla savaşları ihtarname üzere amansız tıpkı yolculuğa artık

BALIKESİR – Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinden “Yaren” ismini verdiği atıyla yollara düşen gezen “Gezen Türk” lakaplı Halit Fert, özellikle Ukrayna-Rusya Savaşı koyulmak üzere dünyadaki tamam savaşlara dikkat çekebilmek üzere yollara düştü.

Dağ, şev, öz, tepe demeden yollara Karamürsel’den Marmara, Iye ve Akdeniz şeklinde yan şehirleri boyunca oluşturduğu rotasının önceki etabını Antalya’üstelik sonlandırmayı amaçlayan Halit Fert, gittiği şehirlerde yazdığı kitabın gelirinin yüzdelik 70’ini dünyada ‘savaşa yarayışlı’ diyen yabanlık amacıyla kurumlara bağışlayacağını açıkladı.

27 yaşındaki gezmen Halit Duygusal muhabirimize yaptığı açıklamada, “Sınai dağcılık yapıyordum. Ukrayna-Rusya savaşının başlamasının peşi sıra ‘Savaşa Faydalı’ namına bir nebze dahi olsun bu savaşı durdurabilmek amacıyla elimden hangi gelebilir diye niteleyerek düşünürken, geçtiğimiz 11 Mayıs’ta Yaren isimli yarışma atıyla yola çıktım. Tıpkı yandan gezip, Türk insanının misafirperverliği üzerine, ayrımsız yandan da gezdiğim yörelerdeki domestik halktan bilgiler toplayarak Kocaeli’den yaka şeridini izleme ederek Çanakkale’ye geldim. Çanakkale’den bilahare Kayalıdağ ve Kazdağları üzerinden Edremit ve akabinde de Ayvalık’a geldim. Şu anda Ayvalık Sural Çiftliği’nde 146 aktarılma süresince kaybolan enerjimizi toparlayabilmek için konaklıyoruz” ifadelerini kullandı.

Amacının “Savaşa Yararlı” diyenlerin kazanması olduğunun altını çizen Halit Duygusal, “Bu uğurda çıktığım posta; toplamda bin 230 zaman, bin 777 kilometre bilahare Antalya’birlikte sona erecek. Umarım tıpkı nebze dahi olsa dünyadaki kül savaşları durdurabilecek bire bir girişim atmış olurum. Bir Tane gayem bu” dedi.

Çıktığı yolda yazdığı kitabında, Türk insanının misafirperverliğini biraz şiirsel, az buçuk de kurallı olarak anlattığını aktaran Duygusal, “Bu kitaptan elde edilecek gelirin yüzde 70’ini ekincilik, dönüştürülebilir erke, müfit kurumlarına bağışlıyorum. Umarım bu uğurda insanlığa zerre kadar aynı faydam peki. Yeryüzü azından ego öldükten bilahare birlikte buna razıyım. Zira tıpkısı atla geziyorum. Bu yolda binlerce ve ihtimal de milyonlarca insanlar karşılaşıyorum. Zaman Zaman yaşadığı saçma sapan durumlar yüzünden kabuslar görerek uykumdan uyanıyorum. Kimi Vakit ıslanarak uyanıyorum. Pestil oluyorum. Atım hastalanıyor. Bazen üstelik atımı soldurmak isteyenler oluyor. Çokça baskı aynı proses. Umarım pir sonuçlanır” dedi.

Çıktığı yolun bir macera severlik olmadığının altını çizen Halit Fert, “Ağız Ağıza hissiyatım, savaşa değil de; dünyada hararetli açgözlü ve susuz insanlar amacıyla ülkelerin bütçe ayırmalarını istiyorum. Bu yola dahi bu uğursa curcunalı getirebilmek namına çıktım. Amma bu öğün âdeta çok pres tıpkı el. Şu anda bedenimde ağrımayan uzuvum namevcut. Bu yüzden üstelik amacım macera peşinde çapmak değil, dünyada savaşların olmaması” dedi.

Atıyla çıktığı yolculukta ızdırap ve tepeleri aşarken, tek tıpkısı canlıya uymazlık belirtmek yerine çoğu zaman karnını otlarla amonyaklamak zorunda kaldığını anlatan Halit Can, “Tahakküm tıpkı avlu. Dahi benzeri canla alay malay posta arkadaşlığı ediyorum. Bu yüzden dahi O’nun yegâne emanetçisiyim. 24 saat süresince bile yanındayım. Bu yola çıkarken seçkin sponsorum olmadı. Umarım yolumun sonuna kadarki süreyi bereketli tıpkı şekilde geçirebilirim. Antalya’dan sonra ikinci bir rotam elan olacak. Bu yola dahi aynı bambaşka at ile çıkacağım. Bu yolda de yeni bir mektup yazacağım. Kitabım sunturlu satarsa şayet, geçtiğim yollarda elektriği, suyu olmayan, yalnız devletin verdiği maaşla geçinmeye etkin 65 yaş cisim insanlara apotr olmayı hedefliyorum. Bunun yanı sıra geçtiğim yollarda bakkalların veresiye defterlerini toplayarak, yolum üzerindeki fırınlara paralarını ödeyip, bire bir sene süresince hamhalat insanlara emeksiz aldatmak dağıtılması için bağışlarda bulunmayı arzuluyorum. Umarım bu isteklerim gerçekleşir. Bu yazdığım kitap, 7 dizi olacak. Bu geçmiş serisi. 7. seriden sonraları değişik bire bir pusula, farklı bire bir rotaya çıkmayı planlıyorum. 24 saat yazabiliyorum. Bazen at üstünde dahi yazdığım olabiliyor. Ama bundan sonra tün molalarımda yazıyorum. Şu anda 3. Seriye büyüklüğünde yazdım. Ama heybemde çok fazlasını taşıyamadığım için şu anda sadece ilk saf heybemde var” ifadelerini kullandı.

Antalya’dan sonradan aynı bambaşka atla yönünü doğuya çevireceğini tamlayan Duygusal, “135 bölüm içerisinden Diyarbakır’a kadar, ondan sonrasında bile Kars, Sarıkamış’ta turumu bitirmeyi planlıyorum. O yolda da yazacağım kitabım 10 milyon rakamına ulaşabilirse, Afrika’nın susama çeken bölgelerinin yaklaşık üçte birine su kuyusu açtırmayı manzara ediyorum. Dünya haris ve susuzuna savaşa hayır namına destek yöneltmek isteyen ülkeler hesabına toplu mektup çekicilik kampanyası başlatıyorum. Savaşa silaha ve kaosa ayrılan bütçelerin yüzde 1’ine talibim.” diyerek konuştu.

Öte yandan ilçede bir nice dev film prodüksiyona ait film ve kol filmlere familya sahipliği yapmasıyla maruf Ayvalık Sural Çiftliği’nde nazil Halit Can’ın çiftliğin bahçesindeki otluk alanda açıkça havada geceleri konaklamayı yeğleme ettiği öğrenildi.

Share: