Un fiyatlarının düşmesi amacıyla buğday ekilen alanlar artıyor

Un fiyatlarının düşmesi üzere buğday ekilen alanlar artıyor

Bursa’bile çiftçilere yüzdelik 75’i ücretsiz buğday tohumu dağıtıldı

BURSA – Hükümet, Rusya Ukrayna savaşının arkası sıra Türkiye genelinde buğday üretimini arttırmak amacıyla kısık çalışmalar yapılıyor. Bursa’nın birlik ilçelerinde çiftçilere buğday ekiminin arttırılması için yüzde 75 büyüklük destekli çocuk dağıtılıyor.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” projesi çerçevesinde üretici çiftçilere yüzdelik 75 atıfet ile buğday tohumu desteği sağlandı.

Orhaneli İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde gerçekleşen buğday tevzi törenine Orhaneli Kaymakamı Mehmet Naim Akgül, Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Orhaneli İlçe Ekincilik Müdürü İbrahim Ethem Turan, değişik protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı.

Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül “Bu yıl istihsal tahminlerimize bakarak 223 bin titrem buğday üretimi gerçekleşmiştir. 2023 yılında bu rakamı 240 bin tonlara ulaştırarak temas sene belli başlı bire bir artışla Türkiye’nin buğday ihtiyacını kişi kaynaklarımızdan üretmiş olacağız. Dağıttığımız tohumlar efdal bol. Ortalaması 600 kil gram olsa birlikte 1000 kilogramı aşan ürün özelliklerine sahiptir” dedi.

Orhaneli Kaymakamı Mehmet Naim Akgül, arsıulusal arenada yaşanan sıkıntılara vurgu yaparak, “Türkiye bu krizin ortadan kaldırılması için kebir nümayiş oynuyor. Arsıulusal alanda Türkiye’nin gücü ve önemi ayrımsız kez daha gözler önüne serildi. Bu tehlikeli gündemde birlikte ülkemizin kıymetini ayrımsız posta daha görüyoruz. Berhava el altında buğday üretiminde ülkemiz kendiliğinden yeten benzeri ülke olup, kimseye eksikli sıfır başkaca muhtaçlığın ötesinde bambaşka ülkelere üstelik çözüm götüren ülke. Orhaneli’da toprağa ne dikerseniz hakkını olağandan veriyor. Çiftçilerimize mübarek bereketli ayrımsız sene ve kazançlar diliyorum” dedi.

Orhaneli’de bütün 20 çiftçiye yüzde 75 azamet yardım destekli dekar başına 25 kilogram buğday tohumu verildi.

Share: