UNESCO Arızi Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası’nı cam, seramik ve kumaşlara işliyorlar

UNESCO Eğreti Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası’nı sırça, seramik ve kumaşlara işliyorlar

340 kuş türü ve 60 endemik nebat içki, seramik ve kumaşlara işleniyor

SAMSUN – Samsun’de mahir öğreticiler, UNESCO Arızi Listesi’nde bulunan Kızılırmak Deltası’ndaki 340 asıl kuş türünü ve 60 endemik bitkiyi kadeh, seramik ve kumaşların üstüne işliyor.

1960 yılında kurulan Samsun Olgunlaşma Enstitüsü kültürel ve tarihî değerlerin unutulmaması adına birçok çalışmaya imza atıyor. Samsun’un simgesi haline gelen değerleri da birer eser haline dönüştüren Samsun Tekemmül Enstitüsü Türkiye’nin yeryüzü büyük deltaları beyninde mevcut Kızılırmak Deltası ile ilgilendiren tıpkı proje hazırladı. Enstitüsü araştırı bölümü tarafında delta faal kuşların ve var olan endemik bitkilerin görselleri çıkartıldı. Akabinde bu görseller Seramik ve Sırça ile Halk Sanatları Teknolojisi Dolma Bölümü aracılığıyla çanta, sorumluluk, aksesuar, şal, cidar panoları, dekoratif masaüstü objeler, birleşme tabakları üzere malzemelerin üzerine işleniyor.

“2 yıl bitmeme edecek olan aynı proje tasarladık”

Icraat için bilgelik veren Seramik ve Sırça Teknolojileri Kayran Şefi Galebe Kurt, “Çatal Ağız ile ilişik kadeh füzyon atölyesi namına Kızılırmak Deltası’nda zinde kestirmece 340 nev kuş türünün, toprak florasına ilişik bilgi çeşitliğini konu kayran ve bununla ilgilendiren görselleri yaparak kullanıma yönelik ya dahi dekoratif gayeli sırça birleşme ürünlerine çevrilemek amacımızdır. Bununla ilişkin hazırlıklarımıza eylül ayından itibaren başladık. 2 yıl bitmeme edecek olan bire bir proje tasarladık. Araştırma bölümü tarafından tasarımlarımızı oluşturduk. Bu tasarımların ışı altında kadeh iltisak çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Tamamlandığında Samsun Olgunlaşma Enstitüsü kendisine zaten çalışmalarımızı bilcümle tema kapsamında yürütmekteyiz. 2 yıl süresince yapacağımız çalışmalar kent içi ve site dışında sergilenecek. Yapılan ürünler reyonlarımızda sergiye çıkarılmış olacak. Satışı birlikte hakeza gerçekleşecek. Şu anada büyüklüğünde 6-7 ilk örnek üzerinde çalıştık. Bununla ilişik henüz araştırı safhasındayız. Ürünlerimiz kestirmece 1 ay sonrasında yavaş yavaş ortaya hamiş olacak. Yapıt portföyümüz yerine içki bileşke cidar panoları, dekoratif masaüstü objeler, bileşke tabaklar kadar sınırlayabiliriz” dedi.

Dubara okus pokus işleme

Halk Sanatları Teknolojisi Fesat Öğretmeni Saime Dirgen ise “Atölyemizde bu yıl Kızılırmak Deltası’ndaki endemik nebatat ve hayvanlarla ilişik ayrımsız iş yaptık. Bu çalışmalarımızı önce önce dizayn atölyemiz mahiyet boyutlarında, ölçülerinde, efsanevi figürlerini aldık. Kuşlarımızı atölyemizde şal ve flor yerine değerlendirmek istedik. İlk ilk tasarım boyutunda aplikasyon yaptık. Peşinden dahi arkadaşlarımız ile beraber kumaşlarımıza olabildiğince analog görselleri yansıtacak şekilde işlemelere sunduk. Ana Konu atölyemizde projemiz 2 aşamalıdır. Kuşlar üstünde ayrımsız tema çalışmamız vardır. Aynı birlikte Kızılırmak Deltası’ndaki bitkileri iğne oyasına uygun yansıtarak ‘Kasnakta Açan Çiçekler’ adında tasarımımız vardır. Bunları çeşitli boyutlarda uygulamalara sunmaktayız. Bu tema projesinde artık şal kullanmayı düşünüyoruz. Ayrımsız şekilde çantalarda, etki ve aksesuarları bile yapmayı planlıyoruz. Şu dakika şal, flor ve çanta uygulamamız vardır” diyerek konuştu.

Share: