Üniversiteli milli güreşçiler Yaylacı ve Dönem, olimpiyat hedefiyle antrenmanlarını sürdürüyor

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde eğitim gören milli güreşçiler Erhan Yaylacı ve İsmail Devir, gözlerini 2024’te Fransa’bile düzenlenecek olimpiyatlara dikti.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Terbiyesi Öğretmenliği 4. dershane öğrencisi 92 kilo başıboş biçem güreşçisi Erhan Yaylacı (24) ile dershane arkadaşı 82 kilogram grekoromen stilde güreşen İsmail Periyot (24), ulusal ve arsıulusal başarılarla hem ülkelerini hem dahi üniversitelerini gururlandırıyor.

Sırbistan’de 2020’bile düzenlenen Büyükler Acun Kupası’nda üçüncü, 2021’bile Makedonya’daki Avrupa Şampiyonası’nda bir numara olan Yaylacı, 2021’bile Sırbistan’daki Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük, bu yılki 5. İslami El Birliği Oyunları’nda ise ikincilik elde etti.

Milli güreşçi Erhan Yaylacı, AA muhabirine, küçükken çok enerjik olduğunu ve güreşe ailesinin yönlendirmesiyle 10 yaşında başladığını söyledi. Gelecek yıl eş ayında düzenlenecek Türkiye Şampiyonası’na hazırlandığını tamlayan Yaylacı, şunları kaydetti:

“Sonradan Avrupa Şampiyonası, yıl sonuna doğru üstelik Acun Şampiyonası düzenleniyor. Türkiye Şampiyonası’nda başarılı olan sporcular, Avrupa ve acun şampiyonalarına katılmaya doğruluk kazanıyor. Hedefim inşallah Avrupa’dahi, dünyada ve olimpiyatta en domuzuna şekilde bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşı’mızı okutmak. Her sporcunun hayalinde olimpiyatlara karışmak vardır. Tanrı olimpiyat şampiyonluğu felek paha inşallah. Bu tasavvur doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüryoruz.”

İlk murat Avrupa

Yaylacı’nın dershane arkadaşı İsmail Çağ bile büyüklerine heveslenerek güreşe anlattı. 9 yıldır ASKİ Spor Kulübü sporcusu olduğunu rapor den Devir, 2020’bile İspanya’bile düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ve 2019’de Estonya’daki Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduğunu hatırlatarak, eskimemiş müsabakalara hazırlandığını vurguladı.

Hep bire bir yarışma içinde olduklarına anlatan Dolaşma, “Ilk Avrupa, bilahare acun, ondan bilahare birlikte olimpiyatlar hedeflerimiz var. Arkadaşlarımızla, milli takımımızla hepimiz benzeri hedefte olduğumuz amacıyla kesintisiz çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Share: