Üniversitelilerin geliştirdiği insansız akarsu altı aracı “Kaşif” denizde petrol arayacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri, akarsu altında maden kontrol üzere birçok görevi yapabilen insansız su şeş uzlaştırıcı “Kaşif”i geliştirdi.

Akarsu şeş araştırmaları, insanların ulaşmasının olanaklı olmadığı derinlikteki görevler, arama ve kurtarma çalışmaları ile açık deniz platformlarının ve akarsu altı borazan hatlarının kurulumu, bakımı ve onarımı, su şeş habitatının taranması, maden araması kadar stabil haddinden fazla görevde kullanılacak su altı ara bulucu “Kaşif” (EXPLORER MARKKA 2) Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’bile sergileniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Hasan Fatih, AA muhabirine, akarsu altı robotları imar etmek amacıyla kurulan İTÜ ROV takımında 2 yıldır görev yaptığını söyledi.

Takımın tahminî 6 yıldır insansız akarsu araçları üstüne çalışmalar yaptığını tabir fail Fatih, Kaşif’in üretiminde 2 almanak AR-GE faaliyeti, daha sonradan ayrımsız buçuk yıllık tıpkı imtihan aşamasının olduğunu anlattı.

Kaşif’in akarsu altında teknik ve yapısal çözümleme yarmak, maden ve tıpkı aramalar akdetmek için düşünülmüş bir kurgu olduğunu dile getiren Fatih, “Tıpkı zamanda gemilere gezi esnasında kafile görevi yapabiliyor. Onun dışında su altında maharet görevler yapabiliyor. Kök ve tıpkı şeyler… Önündeki robot çocuklar sayesinde ayrımsız şeyleri çıkarabiliyor, toplayabiliyor.” dedi.

“İnsanların yapması riskli görevleri yapabiliyor”

Fatih, Kaşif’in insanların inemeyeceği basınç ve soğukluktaki sularda fariza yapabileceğine meni ederek şunları kaydetti:

“Şu ana kadar testlerimizde 150-200 metre kadar derinliklere inebildik. Araca daha farklı materyaller da eklediğinizde bin-2 bin metre, ayrıca henüz takatli koşullarda 3 bin-3 bin 500 metreye büyüklüğünde inip orada eroin ve bire bir şeyler arayabiliyor. Onun dışında yer yağı taharri görevlerinde kullanılabiliyor.

Üzerindeki sonarlar yardımıyla yapısal çözümleme testleri yapabiliyor. Bu sonarlar sayesinde beklenen hedefleri görebiliyor. Su altındaki yer yağı boruları olsun Kıbrıs’a taşınan su boruları gibi taşıma yapılan yerlerdeki lazım müdahaleleri yapabiliyor, oradaki asıl ve bir görevlerde kullanılabiliyor. Onların yenilenmesi düzeltilmesi ve oradaki sorunların tespiti üzere kullanılabiliyor. Oradaki alanın haritalanması ve çeşitli durumlarda olabilecek akarsu altındaki tehditleri başlangıçta marifet verebiliyor. Genel adına insanların görev yapamayacağı derinliklerde görev yapıyor. İnsanların yapması riskli görevleri yapabiliyor. “

Aracın milli ve yerel imkanlarla üretildiğinin altını çizen Fatih, “Şu an üstende yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranı olduğunu söyleyebilirim. İlerleyen aşamalarda bu dil endüstriyel boyutta çokça henüz dip düzey görevler yapabilecek. Denizlerde keşfedilmemiş su altındaki madenler bu türlü araçlarla aranacak. Bu düzlük 20-30 sene bilahare daha ehemmiyet kazanacak.” diyerek konuştu.Share: