Ünlü yazar Salman Rüşdi’ye bıçaklı hareketli

Hint kökenli İngiliz yazar Salman Rüşdi, KUL’nin New York kentinde katıldığı ayrımsız aktiflik sırasında enformasyon yaparken saldırıya uğradı.

New York Polisi marifetiyle yapılan açıklamada, bıçaklı benzeri zat eliyle saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi.

Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı müzakere sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı.

New York Valisi Kathy Hochul olaydan kısaca 1 saat bilahare düzenlediği basın toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, esenlik durumuyla ilişik ilim paylaşmadı.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALMIŞTI

Prestijli benzeri edebiyat ödülü olan Booker ödülüne sahip yazar Rüşdi’nin, 1988’da yayınlanan Şeytan Ayetleri adlı kitabı İslam’a hakaret içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, sürrealist, kat-çağdaş olarak nitelendirilen romanı nedeniyle ahiret yolculuğu tehditleri almıştı.

Kitabın yayınlanmasından 1 sene bilahare İran’ın dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi amacıyla 3 milyon dolar armağan koymuştu. Henüz sonra nısıf resmi ayrımsız İran dini vakfı ise 2012’dahi ödüle 500 bin dolar daha eklemişti.

SALMAN RÜŞDİ KİMDİR?

Salman Rüşdi 19 Haziran 1947 yılında Hindistan Bombay’dahi doğdu. Hint kökenli Britanyalı yazar ve romancıdır. Romanlarının çoğunda Hindistan’ı laf alır. Rapor dili fantazya ve gerçekliği iç içe geçirmiş şekildedir.

Güntar Grass, Mikhail Bulgakov’dan etkilenmiştir. Booker ödülü ve daha bir çokça ödülün sahibidir. Rüşdi, Urduca ve İngilizce konuşmaktadır. Müslüman tıpkı ailede dünyaya gelmiştir. 1964 yılında başka Müslümanlar ile birlikte mecburi adına Pakistan’a kafile ederek Karaçi’ye yerleşmiştir.

Rüşdi, Cambridge’birlikte zaman eğitimi aldı. Hayalî bilim komütatör denemesi olan önceki romanı Grimus eleştirmenlerin dikkatini çekti. Geceleyin yarısı Çocukları romanı ile benzeri haddinden fazla ödülün sahibi oldu ve acun çapında ün kazandı.

Hindistan tarihini ve politikasını eleştiren bu romanı Hindistan’bile yasaklandı arkası sıra Pakistan’üstelik yasaklanarak tıpkısı akıbete uğradı. “Şeytan Ayetleri” isimli kitabı ihsan almış olsa üstelik İslam’a hakeret ettiği gerekçesi ile Hindistan ve Cenup Afrika’dahi yasaklandı. Bu yasaktan bilahare Humeyni aracılığıyla yazar için ölüm fetvası verildi.

Share: