Uşak haberi: Sol Parti’nin Uşak’taki ‘Üretici Mitingi’nde Mütekellim Üreticiler: “Geri Açgözlü, Adi. Üretiyoruz Amma Tüketemiyoruz”

TAMER ARDA ERŞİN

SOL Tümen’nin Uşak’ta düzenlediği “Yetiştirici Mitingi”nde mütekellim 60 yaşındaki müstahsil Eşe Yarcı, “Üzüm, duman, bandaj, koyun, gelişigüzel özdek var. Yalnız kaldırdığımız servet etmiyor. Motorin oldu 30 teklik. Tezek oldu 400 lira. Ağızotu oldu 400 liralık. Rençperin manasız acı. Ferasetsiz haris. Izansız basık. Gabi geçinemiyor” dedi. Bir sair avrat müstahsil avrat Sultan Felek, yaşadıkları sıkıntıyı “Üretiyoruz ama tüketemiyoruz. Mazotu, gübreyi hiçbir yerde alamıyoruz. Tığ üreticiyiz amma satamıyoruz” diyerek anlattı.

SOL Tümen, Uşak’ta “Müstahsil Mitingi” düzenledi. “İşçi, düşüncesiz, emekçiyiz. Üreten biziz, müdür üstelik tığ olacağız. Üzüm, duman, buğday canımız, hakkımızı alırız. Inhisar, TARİŞ açılsın, şirketler kovulsun” yazılmış pankartların asıldığı mitingde, “Üreticinin yekpare borçları silinsin” bağlanmış dövizler taşındı.

Mitingde konuşma işleyen SOL Fırka Başkanlar Oturmuş üyesi Önder İşleyen, Haziran 2023 seçimlerine 30 hafta kaldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu 30 haftanın böylecene, Haziran 2023’te onların iktidarının akıbet haset olacak. Buna inanın. Bu kötülüğün imparatorluğunu, bu zorbaları yıkacağız hep alay malay. O güneş, bu ülkenin aydın geleceğine açılacak ruz onlar amacıyla adisyon gününün başladığı dolaşma olacak. Sanmasınlar kim bu ülkeye yaptıkları kötülüklerin hesabı sorulmayacak, bu mevki emekçilerinin sofralarından çaldıklarının hesabı sorulmayacak. Bu mutluluk, bu insanlar, bu ahali artık bu karanlığı aynı aktarılma henüz sırtında katlanmak istemiyor.”

İşleyen, Cumhuriyet’in kuruluşunda “Cumhuriyeti biz hakeza kazandık” yazılı pankartın olduğu tarihi fotoğrafı hatırlatarak, “Bu ülkenin emekçilerinin ne kazanımı varsa, herhangi bir birini tefviz ettiler. Yıllardır iyi iktidarlar bu ülkenin emekçilerini etnik temelde böldüler, telakki temelinde böldüler, dinle sömürdüler. Kendileri Karun gibi yaşıyorlar. Bizim yoksullukta birleştirdiler, bilcümle ülkenin aynı apaz eşkıya dışında herkese, temas fikirden, seçme mezhepten herkesi yoksullukta birleştirdiler. Bu ülkenin yoksulları kendisine, ezilenleri kendisine, bizi sömüren bir avuç haramiye alın birleşeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

“KITLIK ÇEKİYORUZ, YİYEMİYOR, İÇEMİYORUZ”

SOL Tümen Rüesa Kurulu Üyesi İlknur Başer, üreticinin emeklerinin erk eliyle görülmediğini rapor ederek, üreticilerin kendilerine söylediklerini şöyle aktardı:

“Bize dediniz ki açız. Tezek, süt haddinden fazla fiyatlı, alamıyoruz, borçlanıyoruz. Tefecilerin eline düşürülüyoruz. Enflasyon haddinden fazla arttı. Kıtlık çekiyoruz, yiyemiyor, içemiyoruz. Çocuklarımızı okutamıyoruz. Hastanelere gidemiyor, araştırı olamıyoruz. Çocuklarımızı evlendiremiyoruz. Tığ de size dedik ki, o zaman kadın bilcümle alay malay ellerimizi birleştirelim, taleplerimizi hep alay malay haykıralım. Geleceği bütün alay malay ellerimizle kuralım.”

Başer, Uşak’ta madenin kullanması zımnında yurttaşların suyunun de kesildiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Üreticiyi görmeyenlerden alacağımız ivedili taleplerimiz var. Ayrımsız gece yarısı Kolin’in, Cengiz’in, onlarca holdingin alacak borçlarını tıpkı kalemde sildiniz. Üreticilerin yarından tezi namevcut, ruh, akarsu ve Ekincilik Bankası borçlarını silin o ant. Dolar yükselirken, girdi fiyatlarının derhal sabitleyin. Aya fiyatlarını şirketler ve bir tane herif belirlemesin. Biricik kayırıcı üzüm fiyatını açıklamasın. Buğday fiyatını açıklamasın. Ayak Tabanı fiyatını halkla birlikte, insanca yaşayacak ecir adına üreticiler belirlesin.”

“ÜRETİYORUZ AMMA TÜKETEMİYORUZ”

Uşaklı müstahsil karı Melik Şans, “Üretiyoruz amma tüketemiyoruz. Mazotu, gübreyi tek yerde alamıyoruz. Tığ üreticiyiz ama satamıyoruz. Tütüncüyüz, cevizciyiz, üzümcüyüz. Hiçbir şeyimizi satamıyoruz. Basılmış daha çok dağın başına. Seçkin molekül, savuşturmak, un, ekmek. Herkes çokça yavaş” diyerek konuştu.

“KALIN KAFALI AÇ”

60 yaşındaki üretici avrat Eşe Yarcı, “Ben üreticiyim. Üzüm, tütün, rabıt, koyun, gelişigüzel molekül var. Boydak kaldırdığımız dünyalık etmiyor. Süt oldu 30 lira. Gübre oldu 400 lira. Yemleme oldu 400 lira. Rençperin abes kötü. Biz üretiyoruz, yönetelim rüfeka. Ferasetsiz aç. Kavrayışsız yavaş. Köylü geçinemiyor. 20 senedir iktidara geldiğinde doğan torunlar görüş atacak oldu. Yeter arkadaşlar. Üreten biz olalım, tüketin de tığ olalım” dedi.

Mitingde sanatçılar Miğfer Çandar ve Gülseren Kılıç görüntü aldı.

Share: