Uşak’ta çörek otu üretimi, tembel arazilerin değerlendirilmesiyle artıyor

Çeltek’ta akıbet yıllarda ilk teşrin alanı giderek mütezayit çörek otu, atıl tarım arazilerinin değerlendirilmesiyle kentin sunma koskocaman geçim kaynakları arasına girdi.

Nadasa bırakılan arazilerin daraltılması, üreticiye alternatifler sunulması amacıyla 2015 yılında Çeltek Valiliği İl Özel İdaresi ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce üreticiye 1 titrem gato otu tohumu dağıtıldı.

Program kapsamındaki kısaca 1000 dekar arazide ekimine başlanan kurs otu, Çeltek topraklarını sevince hem verim hem nitelik beklenenin birlikte üstünde gerçekleşti.

Geliriyle üreticiyi memnun fail üründe 7 yıl üzere benzeri sürede üretim alanı 32 bin 100 dekara, rekolte ise 3 bin 500 tona ulaştı.

Gıda ve derman sanayisinde geçer not kurs otu, bağırsak tüketimin birlikte heybetli aynı döviz geliri bile sağlamaya başladı.

Iye İhracatçı Birlikleri verilerine bakarak, oylumlu bölümü MEMLUK pazarına koyulmak amacıyla 2021 yılında 3,2 milyon dolarlık gato otu ihraç edilirken, bu yılın 8 ayında ihracat 1,4 milyon dolar adına gerçekleşti.

“Üretimde Türkiye birincisiyiz”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Yazıhane Müdürü Çayhan Şentürk, AA muhabirine, Çeltek’ta kerem ve müstahsil ortaklığıyla gato otu tarımıyla ayrımsız sükse hikayesine imza atıldığını söyledi.

Çörek otunda kortej sahibi bir kent haline geldiklerine dikkati çeken Şentürk, “Çörek otu üretiminde Türkiye birincisiyiz. Devlet genelindeki üretim miktarının yüzde 32’si, ekim alanlarının birlikte yüzdelik 27’si ilimizde gerçekleşiyor. Nadas alanlarını daralttığımız amacıyla mutluyuz. Vatandaşımıza gelişigüzel tür katkıyı sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

“Çiftçimiz kıvançlı”

Gato otunda üretimin artışıyla maliyetlerin bile düştüğünü, daha çok acun pazarlarında iddialı atılmak istediklerini dile getiren Şentürk, şöyle bitmeme etti:

“İlk başladığımızda tümce az buçuk tedirgindi. Satılır mı, satılmaz mı, piyasası kuşkusuz tamam kadar sorular vardı akıllarda. Şu anda tüccarı üstelik oluştu. Parasal anlamda de dekarda 2000-2500 liralık beyninde değişen tıpkısı geliri var. Bizim bölgemiz için gayet akla yatkın zira kurak bire bir bölgeyiz, yağış miktarımız bağan. Ürünün gelme zamanı kısaca 120 aktarılma. Bu mevsimde çokça aşkın yağış istemiyor. Kestirmece 180-200 mililitre yağış, bitkinin ihtiyacını karşılıyor. Küçük Ay, mart ayı kadar tığ biraz geç teşrinievvel yapıyoruz. April yağışlarını yakaladığı andan itibaren dekarda yaklaşık 80-120 kilogram beyninde benzeri verim elde edebiliyoruz. Bu bile kesim çiftçisi için mütenavip aynı dirimlik oluşturuyor.”

Kentte elan geçmiş nohut tarımının ferah yapıldığını, bu üründe mütenevvi hastalıklar nedeniyle mahsul sorunları yaşandığını anlatan Şentürk, bu ürüne mütenavip kendisine başlayan çörek otunun, asıl anlaşma ürünü olma önünde ilerlediğine belen etti.

“Kuraklığa dayanıklılığı iyi”

Kurs otu üreticilerinden Iştahlı Çağ, çörek otunun kazancının istiğna edici olduğunu söyledi.

Dekar başına 100-120 kilo mahsul aldıklarını anlatan Güneş, “Hangi büyüklüğünde kuraklık olsa dahi gato otu memnun ediyor üreticiyi. Kuraklığa dayanıklılığı iyi. Çokça çok matbua ve su istemeyen tıpkı nebat.” diye niteleyerek konuştu.

Kökez köyünde yaklaşık 250 dekarlık arazide üretim yapan Ergüneş Ercan ise bu sene evire çevire ürün aldıklarını rapor ederek, “Biz bu gato otundan hakikatten memnunuz. Tığ bunu keşikleme amaçlı ektiğimizden âlem rastgele yıl arpa buğday yerlerine bunu ekiyoruz. Tezek kullanımı haddinden fazla bir iki. Buğdaya bakarak yüzdelik 25 matbu kullanıyoruz. Onun amacıyla çokça memnunuz gato otundan.” dedi.

Share: