Uyuşturucuyla mücadelede “kimyevi pus izinin tespiti” mehabetli kazanım sağlıyor

Güven Umumi Müdürlüğü Kriminal Kat Başkanlığınca geliştirilen eroin husus profilleme sistemiyle “kimyasal maddenin parmak izi” açığa çıkartılıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

TEKNOFEST’teki İçişleri Bakanlığı standında sergilenen eroin yön profilleme sistemi, katılımcılara anlatılıyor.

Ankara Havza Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarı Kimyevi İnceleme Şubesi Başöğretmen Vekili Komiser Zeynep Kalkan, AA muhabirine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla uyuşturucuyla mücadelede vukuf ve teknolojinin sonuç noktası olan mızrap konu profilleme sistemini kullandıklarını söyledi.

Metal maddenin profillendirilmesinin, “kimyasal maddenin inç izinin açığa çıkarılması” anlamına geldiğine bel eden Koruyucu, “Bu, kimyevi inç izi. Kuşkusuz ki hepimizin bir kimliği var, hepimizin inç izi var, bireşimli yerine üretilen rastgele uyuşturucunun bile tıpkısı kimliği, benzeri inç izi vardır. Örneğin bugün Samsun’bile yakalanan ecstasy maddesi ile Diyarbakır’de yakalanan ecstasy maddesinin kimyasal pus izi karşılaştırıldığında aynı kazanda yapılıp yapılmadığını tespit edebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çalışmanın ülke açısından haddinden fazla cesim olduğunu vurgulayan Koruyucu, “Metal ile mücadelede uyuşturucu, imdi yıldırı boyutunda haddinden fazla boyutlu benzeri sorun haline geldi. Bütün ülkeler hesabına gerçekte böyle. Bizlerin da kolluk kuvvetleri olarak bunu ilmî yerine desteklememiz gerekiyordu.” dedi.

Organize suç örgütlerinin yetiştirici, distribütör, vandöz ve kullanıcı ağını belirleyerek bu örgütleri temelli olarak yok etmeyi hedeflediklerini dile getiren Koruyucu, şunları kaydetti:

“Biz bataklıktaki oldukça sineklerle uğraşmıyoruz, bataklığın kendisini elde etmek istiyoruz. Uyuşturucu yön profilleme aşaması için bizlere 81 ilden numuneler geliyor. Gelişigüzel müstahsil öz imzasını atıyor gerçekte. Bizler bile diyoruz kim: ‘Bu imzayı buluyoruz’ yani sen imzanı atıyorsun, evet ama bizler dahi peşindeyiz, bu imzayı tayin edebiliyoruz.”Share: