Uzmanından vahim ikaz! Salda Gölü’nde ‘Salyalaşma’ ve ‘Kararma’ var

Türkiye Tabiatını Siper Derneği (TTKD) bili danışmanı Dr. Erol Kesici, Salda Gölü kıyılarında parafin kumullardaki kararmaların arttığına ilgi çekerek ‘çokça tehlikeli’ uyarısında bulundu. Dr. Stoper, bilimsel araştırmalarla ilgilendiren NASA üzere dahi olsa göl çevresinde tek yapılaşmaya cevaz verilmemesi gerektiğini söyledi.

”KESİNLİKLE GİRİLMEMELİ”

TTKD fen danışmanı Dr. Erol Stoper, Burdur’un Yeşilova ilçesinde firuze rengi ve bembeyaz kumsallarıyla dikkat calip Salda Gölü’ne banko girilmemesi, engin izlenerek yetinilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Dr. Erol Kesici, akıbet günlerde göl kenarındaki beyaz kumullarda kararmaların arttığına, suda salyalaşmaların oluştuğuna dair sorunlara ilgi çekti.3 milyon yıl evvel batma havzasında oluşan tektonik kökenli gölün limnolojik, ekolojik ve jeolojik özellikleri bakımından ülkede tek olduğunu belirten Dr. Kesici, ”Meksika’daki Alchichica Gölü’ne benzer özellikleri haiz kırılgan bire bir dokuya eş, alıngan ve ender alanlardan. Salda Gölü toprağının, ekolojik evrimin ve yaşam amacıyla yeryüzü uygun seyyare olduğu bildirilen Mars’ın toprağıyla birlik gösterdiği belirtilmektedir” dedi.

AŞIRI KULLANIM VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Gölün, ciddi ziyaretçi baskısı dolayısıyla hırs altında olduğunu kaydeden Dr. Kesici, ”Göl çevresinde dil-âdem trafiğinin yarattığı çokça kilolu kirlilikler, ekincilik amacıyla düz altı sularının ekstrem çekilmesi ve dahi göl çevresindeki lep obstrüksiyon düzenlemeleri türlü amaçlarla bibi bitmeme etmektedir. Doğası gereği suyunu dışarıya boşaltamayan ve su kalitesi itibarıyla az çok kırılgan olan Salda Gölü’ndeki endemik canlılar bile öfke altında. Serencam yıllarda küsurat göl- âdem faaliyetleri çevresel boyutta zılgıt unsuru” diyerek konuştu.

”İNSAN FAALİYETLERİ NEDENİYLE SU SEVİYESİ AZALDI”

Dr. Kesici, gölün beyaz adacıklarının, turkuaz rengi, sodalı su kalitesi ve bilyon almanak taşıl oluşumlarla gelişigüzel milyonlarca sene sonrası biyomineralizasyon (göldeki siyanobakterin ve suyundaki minerallerin faaliyetleriyle) sonucu oluştuğunu söyledi. Gölün, sonuç günlerde küsurat koca faaliyetleri zımnında su seviyesinin azaldığını, pislik baskısı yaşadığını dile getiren Dr. Stoper, ”Çok kırılgan tıpkısı yapıya erbap olan beyaz tortul kayaçların bilhassa göl kıyı kesimlerinde oluşamaması sonucu göl lep kesimlerinde, akarsu çekilen alanlarda beyazlıkların yerini kararmalar almaktadır” dedi.

SALYALAŞMA TEHLİKESİ

Yaptıkları serencam araştırmalarda kıyılardaki siyahlaşmaların yanı sıra yan ve su içerisinde kirlilikten kaynaklanan salyalaşmaların bile göl amacıyla iri felaket oluşturduğunu anlatan Dr. Kesici, ”Mutlak suretle müfrit su yosunu artışı sonucu oluşan ve kokan bu salyalaşmaların bucak ve akarsu içerisinden ilmî yöntemlerle temizlenip ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

”DOĞAL MİRAS İLAN EDİLMELİ”

Bilimin bina işgaline sefer açmaması gerektiğini söyleyen Dr. Stoper, ”Mars’la ait bilgilerin araştırılması, yerkürenin Mars’la karşılaştırılması itibarıyla üstelik evrimin bir parçasının, bir belgesinin bulunmayan olmaması yönünden da göl korunmalı, bu izler silinmemeli, kaybolmamalıdır. Salda Gölü ‘tabii miras’ ilan edilerek, can ilgilendiren süreci hıfzetmek için fen dünyasının doğal laboratuvarı ve insanların de bu bırakıt oluşumu müzakere edebilecekleri aynı katıksız müze kendisine kalmalı” dedi.

NASA İÇİN BILE OLSA İZİN VERİLMEMELİ

Bilimsel araştırmalarla ilişkin Salda Gölü çevresine yapılacak hiçbir yapılaşmaya, ayrıksı yapılaşmalara kez açmaması amacıyla müsaade verilmemesi uyarısında mevcut Dr. Stoper, ”Meksika’daki Alchichica Gölü, NASA’ya berenarı yakın, tamamen korunan bu gölde hiçbir yapılaşma planlaması söz konusu değildir. Bizde üstelik olmasın. Aynı üniversite için veya NASA üzere de olsa tek yapılaşmaya izin verilmemeli” açıklamalarını yaptı.Share: