Uzmanlar, gereksiz yenen yemiş ve sebzelerin hormon bozukluğuna etken olduğunu savundu

Uzmanlar, gereksiz yenen ürün ve sebzelerin hormon bozukluğuna etmen olduğunu savundu

Uzmanlar mevsimi dışında tüketilen sonuç ve sebzelerin eş vücudunda toksik güçlük gösterdiğini belirterek, er yeni yetmelik, erken menopoza kabil hormonal bozuklukların yanında kansere bile davetiye çıkarttığını söyledi

SİVAS – Uzmanlar mevsimi dışında tüketilen sonuç ve sebzelerin koca vücudunda toksik bastırık gösterdiğini belirterek, er yeni yetmelik, erken menopoza kadar hormonal bozuklukların birlikte kansere dahi okuntu çıkarttığını söyledi.

Şita aylarının gelmesiyle birlikte gribal hastalıklardan sığınmak için meyve ve sebze tüketimi arttı. Mıhlı nemalanmak için tüketilen yemiş ve sebzeler mevsimi dışında tüketildiğinde faydasından haddinden fazla zararı görülebiliyor. Mevsiminde üretimi yapılmayan kâr ve sebzelerin içerisinde kâin düşük vitaminler ve üretiminde kullanılan kimyasala ilaçlar adam sağlığını damarı bozuk etkiliyor.

“Sebze ve sonuç tüketimi türlü hastalıkların azalmasında oldukça etkilidir”

Medicana Sivas Hastanesi Diyetisyeni Tavır Ünal, sebze ve ürün tüketiminin mütenevvi hastalıkların azalmasında enerjik olduğunu belirterek, “Mıhlı beslenmede sebze ve kâr tüketimi oldukça önemlidir. Biz seçkin ant tartılı beslenmede ehliyetli miktarda karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve su alımını önemsiyoruz. Hele vitamin ve mineral kaynağı namına mevsiminde tüketilen göveri ve meyvelerin makul porsiyonlarında kullanımı bizim içiş çokça büyük. Dünya Sağlık Örgütügünlük en beş altı 400-500 gram göveri ve semere tüketimini berenarı önemsiyor. Bu değerler hastalıklara ve yaşa göre miktarlarında mübayenet gösterebiliyor ama ortalama yerine günce 3 porsiyon göveri, 2 porsiyon semere tüketimini öneriyoruz. Sebze ve ürün tüketimi mütenevvi hastalıkların azalmasında az çok etkilidir. Hele; kanser, önsezi ve soy yolu hastalıkları, hipertansiyon, obezite ve ölme gibi bir nice hastalıklarında azalmasında aktif. Özellikle şita döneminde bize koruyucu aynı takı gösteren bağışıklığın güçlendirilmesinde göveri ve meyve tüketimini oldukça önemsiyoruz. Fakat mevsimlerin değişmesine bağlı kendisine ayrımlılık gösteren göveri ve meyvelerin çeşidi raflarda değişmiyor” diyerek konuştu.

“Mevsiminde sebze ve ürün tüketimini öneriyoruz”

Ünal, mevsiminde göveri ve sonuç tüketimini önerdiklerini söyleyerek, “Hele gıda teknolojisinin geliştiği bu dönemlerde raflarda mevsiminde sıfır göveri ve meyveleri görüyoruz. Hele kış aylarında gördüğümüz sebzeler brokoli, karnabahar, dürme, havuç, turp, yer elması, al pancar, kereviz, pırasa; meyvelerden elma, armut, portakal, mandalina, altıntop, ayva, muz ve kestane gibi vitamin içeriği yüksek olan meyvelerin olduğunu görüyoruz. Fakat bu aylarda yetişmeyen sebzelerimizde var. Bu sebzeler mütenevvi tılsım ve koruyucularla alay malay raflarda satışa sunuluyor. Bu mahsulat vitamin ve mineral açısından henüz düşük oluyor. Hele yapılan çalışmalarda kış ve yaz mevsimlerinde toplanan ıspanağın vitamin ve mineral içeriği araştırıldığında alelhusus C vitaminin 3 mezuniyet değişik olduğu gözüküyor. Yani bu hormonlarla üretilen göveri ve meyvelerin vitamin ve mineral içeriğinin düşük olduğunu görüyoruz. Bize raflarda verilen bu göveri ve meyvelerde vücutta toksik etki gösterdiği amacıyla er ergenliğe girme, kadınlarda er menopoza etmen olabiliyor. Bunun yanı sıra bu yardımcı maddeler, ilaçlar ve hormonlar başlangıç ağrısı, mide rahatsızlıkları üzere birçok hastalığa amil oluyor. Daha önemlisi bu ürünler kansere davetiye çıkarıyor. O yüzden bizim üzere hem iktisadi açıdan hem de sağlığımız açısından mevsiminde göveri ve sonuç tüketimini öneriyoruz. Bu duruma haddinden fazla özen etmemiz gerekiyor. Mevsiminde olan göveri ve meyvelerin farklı tıpkı mevsimde benzeri lezzete andıran şekilde tüketmek için kurutma, konserve veya dipfriz kabil çeşitli hıfız yöntemlerini kullanabilirler. Ama bizim üzere mevsimlik beslenme bizim için berenarı heybetli” dedi

“Mevsimi olmadığı üzere fiyatlı satılıyor”

Sebze halinde esnaf İrfan Şans, mevsimi olmayan ürünlerin pahalı olduğundan bahsederek, “Kışın C vitamini almadığımız üzere marazlı oluyoruz. Yeşillik yemiyoruz, domates, biber, patlıcan tüketiyoruz. Söz Gelişi çilek eken maraba sayısı az, bu zamanlarda hastalara, pastalara, kollar üzere bey yapıyoruz ve mevsimi olmadığı üzere pahalı oluyor. Sonuç ve sebzeleri mevsimine bakarak tüketin. Literatür yaz meyvesi, kışın şita meyvesi tüketin” dedi.

“Seçkin öz mevsiminde tüketilmelidir”

Uğur Ağızıtemiz isimli pazar esnafı, gelişigüzel şeyin mevsiminde tüketilmesi gerektiğini anlatım ederek, “Rastgele şey mevsiminde tüketilmelidir. Yaz ürün ve sebzeleri bu mevsimlerde serada yetiştiği için henüz pahalıdır” dedi.

Share: