Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Günü törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Van’da vilayet bahçesindeki törende, Vali ve Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Şair Balcı, İl Cingöz Düzenlilik Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi ve Muharip Gaziler Derneği Ofis Başkanı Cafer Gaye marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mütekellim Kasıt, Gaziler Haset’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliği için canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği alplık destanları hafızalarınıza tek devir silinmeyecektir.” dedi.

Kurnaz Asayiş Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle devam fail törene, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Aydınlık, İl Jandarma Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, İl Güven Müdürü Atanur Aydın, ilbay yardımcıları, gaziler, gelgel müdürleri ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin peşi sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Van Şubesi mülakat edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Öğür Komutanı Ferik Mustafa Koşan ile Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının arkası sıra, günün medlul ve önemini tamlayan istişare yapıldı.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Açıkgöz Komutanı Ferik Ateşli Sel, Türe Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Inanma Müdürü Namazlar Mete Bulak, ilbay yardımcıları, gaziler, alım amirleri, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Akbıyık, törenden sonra makamında akseptans ettiği gazilerle ahbapça etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonraları utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün valör ve önemine ilgili yaptığı konuşmayla son bulan törene Ilbay İlker Gündüzöz, Şehremini Feyat Asya, İl Uyanık Komutanı Albay Mehmet Teşrinisani Duayen, İl Güven Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, alım müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Medeni Solmaz, Türkiye Iri Kavim Meclisi’nin 1921’de çıkardığı yasa ile Büyük Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e “Gazilik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Mefret Türk ulusunun özünden çıkan, 3 kıtada beygir koşturan, kılıcı balkır kabilinden çakan, sel kabil coşan, Akdeniz’i cenup yapan, ecdadını benzer alarak Küçük Asya, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından ermiş bilip kahramancasına savaşan Mehmetleriz. Gazi ayrımsız milletin çocukları olarak gazi rütbesi düzlük tığ gaziler, vatan ve milletin ayrılamaz bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde herhangi bir zaman ve temas yerde şehit ve gazi olmaya hazırız.” diyerek konuştu.

İl Uyanık Komutanlığında görevli Açıkgöz Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün mana ve önemini belirten konuşmayı yapmasının ardından şiirlerin okunduğu törene, Ilbay Oktay Çağatay, Itimat Müdürü Fehamet Özcan, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, vali yardımcıları, siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, gaziler, hava amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: