Van, bölgesel bilardo turnuvasına aile sahipliği yaptı

VAN’üstelik, 14 yıl önceki hayatını kaybeden Van Spor‘un sakat futbolcusu ve bilardocu Vahap Türkcan anısına yapılan ve 3 dönme süren 3 bant bilardo bölgeler turnuvasına 21 ilden 157 sportmen katıldı. Turnuvaya, Milli Sporcu Türkiye Kadınlar Bilardo Şampiyonu Umu Gök ve 2022 Bir Numara Etap Türkiye ikincisi Sabır Polat birlikte çağrılı olarak katıldı.

Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü, Bilardo İl Temsilciliği ve Osgar Bilardo salonunun organizasyonu ile Van’bile, 2008 yılında hayatını kaybeden Van Spor’un sakat futbolcusu ve bilardocu Vahap Türkcan anısına 3 dönme süren 3 bant bilardo bölgeler turnuvası düzenlendi. Turnuvaya 21 ilden 157 sportmen katıldı. Cuma günü başlayan turnuva geri akşam son buldu. 3 çağ süren şampiyonluk sonunda derece girenlere birlikte kupaları verildi. Turnuvaya Milli Sporcu Türkiye Kadınlar Bilardo Şampiyonu Ikbal Asuman ve 2022 Birinci Aşama Türkiye ikincisi Sabır Çelik bile çağrılı adına katıldı.

Turnuva organizatörü Hanifi Devir, bu bölgede bilardoya balaban emeği olan ve bilardonun kurucusu olan Vahap Türkcan anısına bu turnuvayı düzenlediklerini belirterek, “Bu bökelik 2022 yılı bölgeler şampiyonası. Bu şampiyonaya 21 ilden 157 sportmen katıldı. Bu yıl haddinden fazla erdemli bire bir paydaşlık oldu. Bu şampiyonaya milli sporcularımız da davetli namına katıldı. Yani Türkiye’nin oldukça çok sporcuları üstelik burada. Önümüzdeki sene inşallah henüz adamakıllı ayrımsız kodifikasyon yapacağız. Bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.TÜRKİYE KADINLAR BİLARDO ŞAMPİYONU DAHI İZLEDİTurnuvaya çağrılı yerine katılan Milli Sporcu Türkiye Kadınlar Bilardo Şampiyonu Gönül Asuman ise,  çağrılı namına gezdiği Anadolu’birlikte tıpkısı zamanda 20 Eylül’de Hollanda’üstelik yapılacak olan Dünya Şampiyonası’na bile hazırlandığını anlatım etti.Gök, “en son Batman’daydım, demin Van’dayım. Oscar Bilardo’nun Vahap Türkcan anısına düzenlediği bölgeler turnuvasına çağırma edildim. 21 ilden 157 sporcu bu turnuvaya katıldı. Van âdeta etkinlik ve spor aktiviteleri içerisinde olan ayrımsız ilimiz. Gençlerin, korkulu anlamda bilardo sporuna heveslendirme edildiği, Toyluk Spor Müdürlüğü ve el temsilcilerinin katkılarıyla alay malay ağır etkinlikler yapılıyor. Bilardo, tehlikeli anlamda dikkat toplaşımı, fizik ve matematik içeren ayrımsız takanak oyunu. Bu yüzden Van’daki gençlerin hemen bilardo değil, gayrı sporlara müteveccih bile ilgileri var. Bu yüzden buraya geldiğim üzere haddinden fazla memnunum. İnşallah gençlerimiz, kadınlarımız spora teşvik edilirler. Zira spor hayatın içinde. Sporun içerisinde seçkin şeyi bulabiliyorsunuz. Bu yarışma basit iri benzeri konkur. Iri bir rabıt var. Buna eş sahipliği yapanlara teşekkür ediyorum. Gençlerimiz ve kadınlarımızı bilardo sporunu yapmaya çağırma ediyorum” diye konuştu.

2022 Birinci Girişim Türkiye İkincisi Sabır Polat de, bu yıl Van’üstelik yapılan 3 izole bant bilardo bölgeler turnuvasına Türkiye’nin 21 ilinde sporcunun katıldığını, katılımcıların birçoğunun yetenekli olduğunu söyledi.Share: