“Van Gölü’nün Gizemleri” çalıştayı düzenlendi

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, güçlükle içinden ve dışından vukuf insanlarının katılımıyla ” Van Gölü’nün Gizemleri” çalıştayı düzenlendi.

Adilcevaz Kaymakamlığı, Şehremaneti, Maşrık Deniz Derneği, Bitlis Eren, Van Yüzüncü Sene ile Dokuz Eylül üniversitelerinin katkılarıyla Toplumsal Bakım Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayda konuşan Kaymakam İsmail Çıpa, elan ilk düzenledikleri “Van Gölü’nün Gizemleri” ünlü foto sergisinin faydasını olağandan gördüklerini söyledi.

Bugün bile bire bir isimle yapılan çalıştaydan de bire bir sonuçları beklediklerini tamlayan Demir, şehrin ihtiyaçları, potansiyeli ve beklentilerine göre yatırımlar yaptıklarını aktardı.

Daha vizyoner, geleceğe dönük ve şehirlere derece katacak projelere imza atmaları, yatırımları dahi bu yönde planlamaları gerektiğini vurgulayan Çıpa, “Bunun için da bilime, akla, dışarıdan nazır bir hücre ihtiyacımız var. Bu manada çalıştayı haddinden fazla koca buluyoruz.

Burada şehrimize, bölgemiz ve ülkemize derece katacak fikirlerin, esin verecek ve vizyonumuzu genişletecek düşüncelerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Çalıştayın mübarek geçmesini diliyor, düzenlenmesine ulama sunanlara teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Uray Başkanı Necati Gürsoy ise Adilcevaz’ın yeşil ve mavinin buluştuğu kadim bire bir kaza olduğunu aktardı.

İlçede Urartu, Selçuklu ve Osmanlı döneminden bugüne vasıl eserlerin bulunduğunu anlatım eden Gürsoy, “Zer hocalarımız da Van Gölü ve çevresini araştırıyor. Bölgenin güzelliklerini sizlerin çalışmalarıyla su yüzüne çıkaracağız. Katılımlarınızdan hava teşekkürname ediyorum.” dedi.

Şarki Bahir Derneği Başkanı Cumali Birol dahi 2019’de yaptıkları çalıştayın ikincisini zaman düzenlediklerini belirtti.

Van Gölü havzasının ekin, devir ve kültürel bırakıt açısından nazik değerlere erbap olduğunu vurgulayan Birol, “Burası gelecekte tıpkısı turizm cenneti kendisine görülecek. Van Gölü kıyıları görülmeye, gezilmeye ayar yerler. Adilcevaz için çok koskocaman konular dile getirildi. Bu makro çalıştayı burada yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra, çalıştaya katılan bilim insanları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Asistan Dr. Sinan Kılıç’ın moderatörlüğünde sunumlarını yaptı.

Çalıştaya çekicilik amirleri ile öğrenciler katıldı.

Share: