Van gündem haberi | Van Gölü’nün Tatvan sahilinde 10 bin metreküp dip çamuru çıkarıldı

VAN Gölü’nün Bitlis’in Tatvan ilçesi sahillerinde 30 aksiyon makinesiyle yapılan çalışmalarda 2 ayda 10 bin metreküp dal çamuru çıkarıldı. Tatvan Belediye Reisi M. Tehlikesiz Geylani, “7 kilometrelik Van Gölü sahilimizde 100 metrelik tahkimatlar oluşturarak art çamuru temizliğine başladık. Bu çalışmalarımızı 2 yılda bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘Van Gölü Havzası Dulda Eylem Planı’ kapsamında, Van Tarz İleri Dirim Bilimsel Arıtma Tesisi’nin devreye alınmasının ve hayvansal faaliyetten kaynaklanan kirliliğin azaltılmasının peşi sıra Van Gölü’nde ızdırap nişane ve görüntüye etmen olan peş çamurunun temizlenmesi üzere güzeşte sene mesai başlatıldı. Bu kapsamda Bitlis’in Tatvan Belediyesi eliyle ağustos ayından beri yapılan çalışmalarda 10 bin metreküp peş çamuru çıkartıldı. Gölün tamamında ise şu ana kadar bütün 500 bin metreküp balçık temizliği yapıldı.

Tatvan Şehremini M. Sakıncasız Geylani, ilçede 7 kilometrelik bucak şeridinde mücahede yapıldığını söyledi. Çalışmaları 2 yıl içerisinde tamamlanması üzere 30 hisse senedi makinesi ile ciddi tıpkısı cıvıltı yürüttüklerini belirten Geylani, şunları söyledi:

“3 yıldır süren Van Gölü eylem planımız var. Bu gösteri planı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı ile Ekincilik ve Orman Bakanlığı namına yürütülüyor. İlk namına eylem planı hazırlandı, genişlik fizibilite edildi ve Van Gölü’nü kirleten sebepler tayin edildi. Tasfiye kasılma sıfır yerlere bile arıtma tesisi yapıldı. Revizyon müstelzim yerlerde ise revizyon çalışması yapıldı. Tatvan ile ilişik de ince yıllardan beri Van Gölü’nü mugaddi dereler uzun lep şeridinde art çamuru oluşturmuştu. Bununla ilişkin adına 7 kilometrelik Van Gölü sahilimizde kıyılardan 100 metrelik tahkimatlar oluşturarak üst çamuru temizliğine başladık. 300 metrelik bir ilerlemede yapılabilirlik çalışması yaparak, bunu raporladık. Mütezayit kısımlarda ise teknelerden oluşturulacak platformlarla saflık yapılacak. Bugüne kadar 10 bin metreküp dal çamuru çıkartıldı. Toplanan çamurlar birlikte makul aynı şekilde depolanıyor. Vacip bakteri ve dezenfektan işlemi yapıldıktan bilahare akla yatkın alanlara tahliyesi gerçekleştiriliyor. Yıldız olursa 2 yıl içerisinde takım ve ekipmanlarımızın sayısını artırarak hem kıyıdan hem da denizden bütün Van Gölü’ndeki kayırıcı çamurunu temizlemeyi hedefliyoruz.”

Share: