Van olgun | KİK, Beyaz Zehir Saray’ın “ilgiler gözden geçiriliyor” açıklamasına cebin Suudi Arabistan’a bindi verdi

Koy İşbirliği Konseyi (KİK), ÇAKER’nin OPEC+ grubunun aldığı petrol üretimini düşürme kararına ilgili açıklamalarına karşı Suudi Arabistan’la el birliği içre olduğunu belirtti.

KİK’ten yapılan yazılmış açıklamaya bakarak, KİK Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının, OPEC+ grubunun günlük yer yağı üretimini tenzil kararı arkası sıra ülkeleri karşı yapılan açıklamalara tepki göstermesinden sevinme duyduğunu kaydetti.

Hacraf, Suudi Arabistan ile yekpare benzeri el birliği içinde olduklarını ve Riyad aleyhindeki “gerçeklerden mahrum” açıklamaları ağız ağıza reddettiklerini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın “küresel ekonomiyi enerji fiyatlarındaki dalgalanmalardan destek olmak ve arzını, üretici ve bitiren ülkelerin çıkarlarını dikkate kayran istikrarlı tıpkısı politikaya akla yatkın olarak sağlamada mehabetli nümayiş oynadığını” kaydeden Hacraf, Suudi Arabistan’ın dünyanın yüz yüze olduğu kazançlı zorlukların ülkeler arasında aykırı tevakki etmek ilkesine makul kendisine ele alınmasına, eş çıkarların desteklenmesine, lehçe ve uluslararası düzenlilik ve barışın korunmasına geçmişten bugüne yardım sağladığı değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ESIR yönetiminin OPEC+ grubunun aldığı petrol üretimini düşürme kararının benzeri kamer ertelenmesini istediğini ancak bu ertelemenin “inatçı hesaplı sonuçları” olacağı belirtilmişti.

Suudi Arabistan hükümetinin, OPEC+ grubunun günce petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil kısıntı kararı sonrası yapılan açıklamaları incelediği dökme açıklamada, hükümetin, OPEC+ kararlarının “ekonomik çerçevenin dışında alındığı yönünde bire bir izlenim oluşturmaya çalışan ve gerçeklere güçsüz” bu açıklamaları tümüyle reddettiği rapor edilmişti.

Ne olmuştu?

OPEC+ grubunun enerji ve petrol bakanları, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 5 Ekim’de planlı toplantıda, günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil kısıntı kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Önemli İletişim Direktörü John Kirby, 11 Ekim’de, ABD Başkanı Joe Biden’ın, SuudiArabistan ile ilişkileri yeniden gözden geçirdiğine dayalı açıklamalarda bulunmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan ise önceki çevrim Al Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, ülkesinin MEMLUK ile stratejik ilişkilere topluluk olduğunu söylemiş ve tor petrol üretiminde azaltmaya revan OPEC+ kararlarının ekonomik sebeplerle alındığını rapor etmişti.

Share: