Van vukuf | Van’da coğrafi işaretli Erciş üzümünün güz yapıldı

Van’ın Erciş ilçesinde yetişen ve geçen sene coğrafi bel alarak tescillenen Erciş üzümünde sonbahar yapıldı.

DOĞRU Tümen Van Milletvekili Abdulahat Arvas ile Erciş Kaymakamı ve Şehremaneti Başkanvekili Nuri Mehmetbeyoğlu’nun girişimleri sonucu sayıları artırılan bağlardan elde edilen üzüm birçok kente gönderiliyor.

Ziraat Mühendisi Ahmet Ongun Özlek, kestirmece 200 yıldır sülale olarak Erciş üzümünün yetiştiriciliğini yaptıklarını söyledi.

Geçen sene tescillenen Erciş üzümünün asırlardır ilçede yetiştirildiğini anlatım fail Özlek, şöyle konuştu:

“Erciş üzümü bölgemizde sofralık adına artık kullanıyor. Pekmez ve bastık yapılarak dahi satışa sunuluyor. Van’a ve bölgeye konuşu değer katıyor. Coğrafi belen belgesinin alınmasıyla üzümün ülkedeki bilinirliliği arttı. Tıpkısı ay sürecek hasada başladık. Kaymakamlığın başlattığı çalışmayla sayıları artırılan bağlardan elde edilen üzüm, seçme bölgeye gönderiliyor.”

Çiftçilerden Misyon Özlek ise “Erciş’te hareketli ve bahçesi olan bütün, evinin uğrunda yegâne de olsa Erciş üzümünü diksin. İlçemizin bu değerini korumamız ve ati nesillere aktarmamız gerekiyor. Erciş üzümünün kendine has özellikleri var, mayhoş tadıyla insanlar aracılığıyla beğenilerek tüketiliyor.” dedi.

Share: