Vekil Dönmez: “Türkiye’de aynı doğal gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz”

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’birlikte tıpkısı gaz merkezi oluşturmanın adımlarını attıklarını ve yıl sonuna büyüklüğünde nöbet haritalarını netleştireceklerini bildirdi.

Bakan Dönmez, DÜRÜST Öğür Ardahan İl Başkanlığında düzenlenen “2023’e Akıllıcasına Kent Buluşmaları” programında, Amasra’da meydana gelen kazada hayatını kaybedenlere yağmur, ailelerine başsağlığı diledi.

Ardahan’a son 20 yılda enerji ve elbette kaynaklar alanında kestirmece 968 milyon teklik yatırım yaptıklarını ifade eden Dönmez, “Önümüzdeki sene Bakanlığımızla ilgili alanlarda yapılması planlanan yatırım tutarı üstelik 96,4 milyon lira namına planlanmakta.” dedi.

Türkiye genelinde 1700 megavatlık biyokütle ve gübre gazı tesisinin bulunduğu bilgisini veren Dönmez, bunun bir iki tıpkısı miktar olmadığına belen etti.

“Özlük kaynaklarımızı arama ve üretime geçirmeyle ilgili hızlanıyoruz”

Bu anlamda Avrupa’dahi birlikte muhteşem sıralarda olduklarını anlatım fail Dönmez, şöyle konuştu:

“Ama Ardahan’üstelik maalesef bu alanda çokça aşkın tıpkı artma kaydedememişiz. Sayın Cumhurbaşkanımız 28 Ekim’üstelik Türkiye Yüzyılı vizyonunu tüm ulusumuzla, halkımızla paylaşmıştı. İnşallah Türkiye’nin yüzyılını gelişigüzel düz yazı edeceğiz. Türkiye’nin yüzyılında, Türkiye enerjide hür ayla gelecek. Enerjide bağımsız hale getirmek üzere de zat kaynaklarımızı kontrol ve bunu üretime geçirmeyle müntesip projelerimizde hızlanıyoruz, hız veriyoruz. Bu kapsamda da senelerce ihmal edilmiş, aranmamış hem karada hem bile denizdeki alanları aramaya başladık. Rabbim da yüzümüzü güldürdü, artık meyvelerini toplama zamanı adım adım yaklaşıyor.”

Icra Vekili Dönmez, cumhuriyeti, cumhuriyetin yüzyılında keşfin ateşiyle aydınlatmayı planladıklarını söyleyerek, çıkan gazı Ardahan’üstelik, Kars’ta ve Edirne’da kullanmaya başlayacaklarını anlattı.

“Türkiye’üstelik tıpkı gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz”

Türkiye’nin bölgesinde bir erke merkezi olma stratejisini bile yavaş yavaş hayata geçirdiklerini vurgulayan Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Ve bunu bundan sonra sadece tığ söylemiyoruz. Bölgemizde üs ülkesi olan ülkelerin liderleri, bire bir şekilde bu enerjiyi, bu natürel gazı temenni fail ülkelerin yetkilileri birlikte ifade etmeye başladı. Daha Çok önümüzdeki yıldan itibaren inşallah çalışmalarımızı tamamlayacağız. Türkiye’bile bire bir doğal gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz. Bu yıl sonuna kadar dahi yol haritamızı netleştireceğiz. Niyetimiz hem esas ülkeleri hem birlikte bu natürel gaza istekli olan ülkeleri, bir masa etrafında toplayarak buradaki stratejiyi netleştirmek. Burada tüm paydaşlarımızla yekinmek arzusundayız.”

Sonuç 20 yılda enerji alanında 31 bin megavat olan yerleşmiş gücü, 100 bin megavat üzerine çıkardıklarını bildiren Dönmez, bu süreçte hoppadak hareketlilik üretim amaçlı yapılan yatırımların tutarının az daha 100 bilyon doları bulduğunu dile getirdi.

Doğal gazdaki eşit artışları

Bakan Dönmez, domestik ve yenilenebilir kaynaklara yatırım yapılmaması durumunda sabık sene 20 bilyon dolarlık enerji ithal etme zorunluluğu oluşacağına işaret etti.

Enerji fiyatlarına kamuoyunda tenkit yapıldığına meni eden Dönmez, şunları kaydetti:

“Andıran coğrafyayı de gözden kaçırmamak lazım. Bugün Avrupa’birlikte alışılmamış, hiç akla gelmeyecek hazırlık ve önerilere vatandaşı zorlamaya başladılar. Zira doğal gaz ve ayrıksı enerji kaynakları tedarikte zorlanıyorlar. Bire Bir zamanda kıtlığı olan ürünün, hizmetin fiyatının birlikte sapık namına artmasının etkisini yaşıyorlar. Akse öncesinde 200 doların altına inmiş gaz fiyatları, bugün 1000 dolarların üstünde seyrediyor. Yavaş artışlar var. Tığ vatandaşımıza bu maliyet artışlarının eke benzeri kısmını yansıtmadan rahatlatma yolunu tercih ettik. Elhak geçen sene zindelik ve saf gazda yapmış olduğumuz bindi tutarları 100 bilyon civarında seyretti. Bu nicelik bu yıl amacıyla 2 katından çok olacak kabilinden gözüküyor.”

YANLIŞSIZ Partili Ulvi İhsan Zor

SELIM Tümen Seçme İşlerinden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı Ulu İhsan Ağır ise önce günkü galeyan ve dirilikle işleri takip ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geçmiş parlamenterle etkili sistemin, Türkiye’yi krizlerin, kaosların ve kargaşaların ülkesine dönüştürdüğünü söyleyen Çetin, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda mebus sistemle yönetilip bile oldukça kriz, kargaşa, kargaşa yaşamayan büyüklük bulunmayan. Bizde elan fazlası yaşanıyordu. Nihayet biz milletimizin takdiriyle vekil sistemi çok şükür geride bıraktık ve bu sayede da icraatları çokça elan çabuk ve etkili bire bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bundan Sonra antlaşma cevvaliyet devri. Çokça aceleci perese almanız gerekiyor. Vekil cümle benzeri 6’lı masada olanlar kadar, ne zaman toplanacağı, kimin nerede oturacağı, pekâlâ karar alınacağı, kimin izleme edileceği, pekâlâ tekrar bire bir araya gelineceği gibi… Şüphesiz seçkin özdek 6’lı masada sorunsa, bir o masadaki görüntü parlamenter tümce görüntüsüdür. Doğrusu o masanın birlikte arz şişman amacı baştan Türkiye’yi riyaset sisteminden vekil sisteminde geri çevirmektir ama hal ortadadır.”

Bakan Dönmez, elan sonra beraberindekilerle Ardahan Üniversitesi Konukevi’nde esbak zaman düzenleme mensupları üzere planlı vefa buluşmasına katıldı.

Share: