Vekil Herif açıkladı: Araştırma Görevlisi hekimler ayda en fazla 8 kat tutak

Keyif Bakanı Fahrettin Âdem, araştırma görevlisi hekimlere ayda en fazla 8 kez verilmesine ilgilendiren eskimemiş yönetmeliğin haftaya yayımlanacağını bildirdi.

Icra Vekili Kayırıcı, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla esbak ATO Congresium’birlikte planlı AKP 21. Yapı Sene Dönümü Programı’nda, araştırma görevlisi hekimlerin kat süreleri ve intern doktorların ödemelerine ilişik açıklamalarda bulundu.

Bünye yıl dönümü programına katılan tıpkı kişinin, asistan hekimlerin nöbetlerinin aşkın olduğunu belirtmesi ve “Gençlerimizi evlendiremiyoruz.” demesi üstüne Koca, “Sistemin yükünü çekici asistan arkadaşlarımız. Bakir dönemde araştırma görevlisi arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten çok olmayacak. 8 nöbete indirdik, haftaya talimatname yayınlanıyor.” ifadesini kullandı.

Asistanların taban ücretlerinde dahi aranjman yapıldığını, ek ödeme yönetmeliğiyle katsayılarında artışa gidildiğini ve emek sonrası çalışmalarının önünün açıldığını hatırlatan Eş, şöyle konuştu:

*Önümüzdeki dönemde, asistan arkadaşlarımızın kat sayıları eskimemiş yönetmelikte 8’i aşmayacak.

*Aşma durumunda, ilişkin klinikle ilişik yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Biz yol devrisi 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun dahi 8 nöbetten aşkın olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz.

*Dolayısıyla çocuklarımız hem öğün sayıları azalarak hem bile gelir düzeyleri artarak bundan böyle rahatlıkla evlenebilecek.

Vekil Insan, intern doktorlara yapılan ödemenin asgari ecir düzeyine çıkarılacağını da anımsatarak, şunları kaydetti:

*İntern arkadaşlarımızla ilgilendiren Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu kabine sonrası ve bundan hakeza intern yani akıbet sınıflarında asgari ecir büyüklüğünde aynı ücret müjdesi olmuştu.

*Bununla ilgilendiren bile bakıyorum alelhusus intern arkadaşlarımız ‘münasebet halen bu bize ödenmiyor’ diyor.

*Bildiğiniz kabilinden bu, kanunla olan tıpkısı buut. Yani internlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla olanaklı.

*Meclis tatilde olduğunda, iradesi şüphesiz devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi yer erken dönemde devreye girecek. (AA)

Share: