Vekil Yardımcısı Demircan, Bursa’daki “Sinema Zirvesi”ni değerlendirdi Açıklaması

Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Bursa’da 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Sinema Zirvesi karşı değerlendirmelerde bulundu.

Demircan, Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği festivalde, Sinema Zirvesi’ni strateji eden basın mensuplarıyla ayrımsız araya geldi.

Zirveyi değerlendiren Demircan, festivalin firez yönünün kendileri üzere çokça kızıl olduğunu söyledi.

Sinemanın anlatıcılığının, ikna ediciliğinin ayrımsız laf çerçevesinde gerçekleştiğini anlatan Demircan, şöyle konuştu:

“Türk dünyasının kültürünü Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali üzerinden tedvin etmek, dercetmek, bu işin aktörlerini, paydaşlarını tanıştırmak, projelerini itaat etmek, onlara partnerler bulma gayretindeyiz. Sinema Zirvesi’nde 200 emanet vardı; yarısı Türkiye’den yarısı dahi güçlükle dışından. Kameraman, yönetmen, senarist cümle bire bir proje ortaya koyuyor. Nasreddin Sarıklı ile ilgili bir proje geldi, beribenzer çok beğendim, güvenilmez evire çevire. Çekimleri üstelik işlenmiş, fragmanı birlikte mamul. Onu burada paylaştılar ve paydaşlık istediğini söylediler. Nasreddin Sarıklı, hep bu Türk coğrafyasında seçkin yerde izi olan aynı ıra ve seçme ülkede Nasreddin Hoca’nın oradaki hikayelerini başlamak istiyorlar. Burada bunun gündeme gelmesinden çokça alım duydum.”

Demircan, festival kapsamında 3 yılda ortaya çıkan ayrımsız içindekiler hazırladıklarını, ait ülkelere ziyaretler yapıldığını ve yönetmenlerin, yapımcıların haritasının çıkarıldığını tabir etti.

Festivalin ve zirvenin Türk dünyası ile Türkiye arasındaki etkileşimi artırdığını vurgulayan Demircan, şunları kaydetti:

“52 filmi sinemalarda izlettik. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, esasen ayrımsız kültür zirvesi tadında bire bir festival olarak cereyan ediyor. Elbette bu, cumhurbaşkanlarının ortaya koyduğu iradeyle, peşinden bakanların bu işe eş çıkmasıyla oluştu. Bakanımızın üstelik bu işe verdiği önem ve desteğin altını çizmek gerekiyor. Güzeşte sene ilki İstanbul’dahi yapıldı. Güzeşte yıl ile bu sene arasında fark var mı? Var. Katılımcıları çok elan tedarikli geldiler, projelerini çokça elan mebzul anlatıyorlar. Bursa’yı üstelik tanıtmış olduk. Bursa, Türk Dünyası Kültür Başkenti bu da ayrı tıpkısı coşku oluşturdu.”

Share: