VEKIL YARDIMCISI KACIR DEFANS SANAYİSİNDE YERLİ ÜRÜNLERİ YÜZDELIK 80’LERE ÇIKARDIK

SANAYİ ve Teknoloji Icra Vekili Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Oturmuş Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye, defans sanayisinde evcil ürünlerinin payını yüzde 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardı. Türkiye, defans sanayisinde eleştiri kip çok platformu gerçekleştirmeyi, yani yerel ve milli kendisine gerçekleştirmeyi, üretmeyi başardı dedi.

Sanayi ve Teknoloji Icra Vekili Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Samsun’da T3 Girişim Merkezi’nde gerçekleştirilen Kadem Eylem Günü’ne katıldı. Burada konuşan Kacır, TEKNOFEST’in çalkantı verici tıpkı başarı hikayesi olduğunu söyledi. Kacır, İlk yılımızda 550 bin ziyaretçiyle dünyanın arz balaban ikinci havacılık etkinliği olmuştu. Bu, bizim üzere hem büyük tıpkısı bahtiyarlık hem de çokça nazik tartı demekti. Milletimizin küçücük çocuklarının ellerinden sara, koşarak TEKNOFEST alanına gelmesi, TEKNOFEST yarışmalarına gelmesi, önceki yıldan itibaren 20 bin yarışmacının TEKNOFEST yarışmalarına katılması, 2018 yılından sonrası için balaban bir sorumluluk meselesi oldu. Zaman dünyanın sunu iri havacılık etkinliğindeyiz. Yarış ve yarışçı sayımız gelişigüzel sene artmaya bitmeme etti. İlk yıl 550 bin ziyaretçiye ev sahipliği fail TEKNOFEST, 2022 yılında 600 bin yarışmacının katıldığı 40 yarışmayı gerçekleştiriyor. Yani bütün tribünler sahaya indi, konusunda 50 bin dirilik elan sahaya bundan sonra dedi.

‘CUMHURİYETİN İKİNCİ YÜZYILINDA TEKNOLOJİ HAMLESİ’

Türkiye’nin cemi bağımsızlığının, savunma sanayisinde milli olmaktan geçtiğini ifade eden Kacır, Sonunda Türkiye’yi Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına milli uygulayım bilimi hamlesiyle tam bağımsızlık iddiasıyla döşemek namına bilcümle çabaları gösteriyoruz, göstermeye dahi bitmeme edeceğiz. Milli uygulayım bilimi hamlesi dediğimizde Türkiye’nin cümle bağımsızlığından bahsediyoruz. Umum bağımsızlık dediğimizde tabiatıyla defans sanayisinden bahsediyoruz. Savunma sanayindeki başarılar on binlerce gencimizin teknoloji yarışmalarına dahil olmasının ana güdeleme kaynağı diye düşünüyorum. Ülkenin cümle mutlak olması, Türkiye’nin yenilikçi teknolojileri evcil ve milli imkanlarıyla geliştirmesi, kompetitif şekilde dünyaya dış satım edebilen bir büyüklük olması fikri haddinden fazla ateş parçası bire bir fikir. Amma bu kıvrak fikrin bu kadar azrail bulması, beniz binlerce insanın gönlünde eşit bulması, Türkiye’nin sonuç 20 yılda gerçekleştirdiği muvaffakiyet hikayeleri sayesinde kabil oluyor şeklinde konuştu.Share: