Yağışsızlık nedeniyle 3 içme suyu kaynağı kurudu

Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, bu yıl beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle kentin içme suyunun karşılandığı 3 kaynağın kuruduğunu belirtti.

Tanğlay, AA muhabirine, Bitlis’in bu sene kuraklıkla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Dünyada ve ülkede yaşanan kuraklıktan kentin da etkilendiğini tabir eden Tanğlay, şöyle konuştu:

“Bitlis, yağışsız iller beyninde evvel sıralarda düzlük alıyor. İlimizdeki su kaynaklarımızda şu anda yüzde 63 civarında azalma var. Duav yaylasındaki, Başhan ve Tabanözü köyü bölgesindeki kaynaklarımız kurudu. 9 sondajımız çalışıyor. Bu sürede su kesintisine gitmedik. Hemşehrilerimizi susuz bırakmadık amma insanlarımızın akarsu tasarrufunda bulunmaları lazım. Bu şekilde giderse su kesintisi dahi yapabiliriz. 2019’dahi göreve geldiğimizde çalışmalarına başladığımız altyapıyı 1,5 yılda tamamladık. İçme suyu hattını ağız ağıza değiştirdik. Haddizatında şu zaman onun meyvesini yiyoruz. Altyapıyı değiştirmeseydik bugün Bitlis’te tek haneye su veremez halde olurduk.”

Kentte muhtemel kar yağışının gerçekleşmediğini bildiren Tanğlay, ülkeye ve Bitlis’e sunma gelişmemiş zamanda kar yağması için dua ettiklerini aktardı.

Meteorolojinin verilerine göre, şubatta yağışların gerçekleşmesinin beklendiğini tamlayan Tanğlay, şunları kaydetti:

“Tığ birlikte sabırsızlıkla bekliyoruz. Bilcümle imkanları kullanarak bakir taharri ve kaynaklarla ilimize akarsu üzerine bindi vermeye çalışıyoruz amma halkımızın dahi duyarlı olması ve su tasarrufuna gitmesi gerekiyor. Suyumuzu kaba kullanmamamız lazım. Bilcümle hemşehrilerimizden su tasarrufu yapmalarını murat ediyoruz. Büyüklerimiz 50 yıldır hakeza aynı kuraklığın olmadığını söylüyor. Seçme yan yeşil ve gündüz var, yerde kar namevcut. Bu yılı güzeşte yılla kıyasladığımğızda şişman bir kaybımız var. Güzeşte sene Bitlis’e 10 metre civarında kar düşmüştü. Geçen yıl bu zamanlar yerde 2,5 metre kar vardı. Bu yıl 5 santim birlikte kar düşmedi.”

Share: