Yağmurun başkentinde yağışsızlık alarmı

Yağmurun başkentinde yağışsızlık alarmı

Rize Belediyesi kuraklığa karşı savaş için Çağrankaya Yaylasında yapılacak olan ‘Sel kapanı akmaz projesi’ amacıyla harekete geçti

RİZE – Yağışsızlık tehlikesi ile yüz yüze olan Rize’birlikte belediye tarafından ‘Sel kapanı akmaz projesi’ için düğmeye basıldı.

Yağmurun başkenti Rize’üstelik bile parçalanmamış ülkede olduğu kadar kış şartlarının zaman normallerinin dışında seyretmesi dolayısıyla akarsu sıkıntısı de esas gösterdi. Rize Belediyesi vasıtasıyla vatandaşlara gün periyot suyun çevrimli kullanılması amacıyla uyarılarda bulunulurken, kâh ilçelere üstelik ara küşayiş su verilemeyerek kesintiler yaşandı. Bu durumun önüne ayrılmak amacıyla projelerin üretildiği şehirde Çağrankaya Yaylasında yapılacak olan ‘Sel kapanı akmaz projesi’ için düğmeye basıldı. Bölgedeki heyelan ve başat riskini birlikte yoğun derecede azaltacak olan proje ile yaz aylarında sık sık gerçekleşen akarsu kesintisinin bile önüne geçilmiş olacak. Önümüzdeki ay inşaatının başlaması beklenen proje ile 12 saatlik olan depolama sisteminin itmam tekmil artması yöre görülüyor.

Akarsu kesintilerine sonuç verebilmek için yürüttükleri icraat çerçevesinde Çağrankaya Yaylası’nda yapılacak olan göletin sorunun önüne geçmekte balaban tıpkı katkısı olacağının altını çizen Rize Belediye Reisi Rahmi Mukavim “Son 10 yıldır tığ Aile, Şubat ve birde gökçe yazın Orak Ayı ve Ağustos aylarında akarsu azalması yaşıyoruz. Rize’nin alelhusus Şarki ve Mağrip eksenindeki depolardan beslenen yüksek mahallelerde akarsu kesintileri yazmak zorunda kalıyoruz. Gelişigüzel sene insanların tükettiği su miktarı bile artıyor. Hem nüfusumuz hem tüketilen akarsu miktarı artıyor. Oysa buna bedel bizim kaynaklarımız sabit. Çağrankaya Yaylası’nda 25 sene önce tasfiye tesisi kurularak o vadiden mevrut suyu hep bu coğrafyaya, 200 bin nüfusa bildirme ediyoruz. Fakat karların benzeri eski yıllar az yağması sebebiyle yahut Teşrinievvel, Kasım, mabeyin periyodunda yağışların bir iki düşmesinden etraf su kesintilerini ziyadesiyle yaşıyorduk. 2 yıl önceki Kerem Su İşleri ile gelişigüzel incelemelerizi yaptık ve Çağrankaya yaylamızda bir akmaz yapalım dendi ve 45 metre üst yüksekliğinde nazik ayrımsız gölet yapılacak. Bu akmaz ile gelişigüzel Ocak, Şubat, Temmuz ve Ağustos aylarında su veremediğimiz mahallelere buradan takviye edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Şahıs artıyor, yağışlı dönüş sayısı azalıyor”

Can arttıkça tüketilen su miktarının arttığına üstelik özen çekici Başbuğ Mukavemetli, tıpkı zamanda yağışlı aktarılma sayısının azalmasından muhit akarsu kaynaklarında bile tenakus olduğunu söyledi. Kip “2009 yılında saatte 2 bin 800 metre sarhoş su veriyorduk sisteme ve bu bölgede akarsu ile ilgili bire bir mesele olmuyordu. Şu anda geldiğimiz noktada 2022 yılının ortalamasında 3 bin 400 metre küp akarsu veriyoruz. Amma 11. Ayda 12. Ayda ve alelhusus Küçük Ay ayının esasen beri 15 ahit bu 3 bin 400 metre küp su 2 binlere büyüklüğünde düştü. Yani yüzdelik 30-40 oranında akarsu kesiliyor, beş altı geliyor. Devlet genelinde ‘Rize’ye daim akarsu yağıyor, yağmur yağıyor, seller afat oluyor birlikte neden sizde akarsu kesintisi oluyor’ diyerek bir kusurlu algı oluşuyor. Yağmur suları evvelden sezonluk anlamda elan etraflı günleri tazammun ediyordu. Yani 365 günün ihtimal da 200 güne 220 günü yağışlı geçebiliyordu ama demin serencam yıllarda almanak yağmur ortalaması 2 bin, 2 bin 400 olarak kaldığı halde yağışlar imdi dernekevi oluyor. Tıpkı bölgede çokça elem yağıyor. ve yağış dolaşma sayısı da azalmış durumda. 365 günde ihtimal da 180’lere 190’lara düştük. Hakeza olunca kısa dönemde anif yağışlarla bizde çabucak afat ortaya çıkıyor ama etraflı tıpkısı güne yayılmadıkça su ile ait bu dönemlerde sıkıntımız oluyor” dedi.

Rize Belediyesi’nin depolarda yaptığı iyileştirmeyi kaymakamlık belediyelerinin de depolarını ve su aksındaki hatlarını yenilemesi gerektiğini hatırlatan It Canlı “Bütün ilçelerimizin depolarını yenilemesi geçişsiz. Alelhusus Andon Suyu’ndan yararlanan bilcümle ilçelerin akarsu akslarındaki boruları yenilemesi lazım. Gösterişli zayi kaçaklarla uğraşıyoruz. Umum bu tedbirler alındıktan sonradan biz gine birlikte seçme şeyin fazlası israftır misali tedbirler almalıyız. Ülkemiz de bizim çok verimli su kaynaklarına ehil benzeri ülke değil. Burada üstelik talih yerine tedbirler alınıyor amma serencam yıllarda konuştuğumuz global istinas, iklim değişikliği ile bu arada Rize’de üstelik biz bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Güzeşte 30-40 yıla bilge olduğumuzda akıbet 5-10 yıldır lazım dünya dahi konuşulan gerekse ilimizde birlikte güneşli gün sayısının arttığını yağmurlu ahit sayısının azaldığını, yağmurların genele çok ayrımsız yağmur değil üstelik daha lokal, gücük ayrımsız saat diliminde yağıp sınırlı ayrımsız bölgeye yağışını bıraktığını görebiliyoruz” diye konuştu.

Share: