Yalova’daki Hersek Lagünü’nde kuş türü 248’e yükseldi

Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’ne, bıyıklı baştankara ve yeşil papağanın gelmesiyle kuş türü sayısı 248’e çıktı.

Bazı türlerin yaz ve kış aylarını ayrı ayrı geçirmesi nedeniyle “kuş oteli” namına de adlandırılan ve Cumhur Reisi Kararı ile “stabil korunacak alıngan düzlük” namına üstelik tescil edilen Hersek Lagünü, henüz geçmiş 246 olan zümre sayısını alana eskimemiş mevrut misafirlerle 248’e yükseltti.

Altınova Şehremini Kip Oral, yaptığı açıklamada, akıbet sayımlar böylece lagündeki kuş türlerinin artmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ülkedeki kuş popülasyonunun tahminî yüzdelik 50’sini lagünde mihman ettiklerini anlatan Oral, “Bu bizi çokça sevindiriyor. Alanımız haddinden fazla siktirici olmasına rağmen metrekareye düşen kuş sayımız çokça aşkın.” dedi.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ise kuş müşahede kulesinin çabukça güneyinde, temel yola andıran sazlıkların ortada gözlemledikleri alanda derbent kuşu olan bıyıklı baştankara ile alanın deniz boyu bölümü ormanlık alanda gözlemledikleri yeşil papağanın Hersek Lagünü’nün yeni misafirleri olduğunu bildirdi.

Share: