Yarasalar, on binlerce insana virüs bulaştırıyor

Eskimemiş yapılan aynı çalışmaya göre, yarasalar aracılığıyla taşınan virüslerin Güneydoğu Asya’da yılda 65 binden çok kişiye virüs bulaştırdığı tespit edildi.

The Independent’ın haberine bakarak, MEMLUK merkezli sivil sosyete kuruluşu EcoHealth Alliance’den araştırmacılar, Güneydoğu Asya’da 26 garip gece kuşu eliyle insanlara geçici virüsleri detaylandıran ayrımsız bir geliştirdi.

Bilim insanları elan sonradan, gelişigüzel yıl kaç kişinin bu virüslerle enfekte olduğunu tasarlamak üzere hastalık prevalansı, nüfus bilimsel verileri ve risk değerlendirmelerini kullandı.

Uzmanlar, yarasalar aracılığıyla taşınan virüslerin yılda kısaca 66 bin kişiye bulaştığı sonucuna vardı.

Nature dergisinde yayınlanan çalışmalarının sonucunda, “Güneydoğu Asya’da herhangi bir sene kısaca 66 bin kişiye yarasa kaynaklı virüs bulaştığını tahmin ediyoruz. Bu, eski klinik icraat aracılığıyla keşfedilmedi” ifadelerine yer verildi.

Araştırmacılar antrparantez, birçok almanak  gece kuşu virüsü vakasının gayrı hastalıklara benzemesiyle tayin edilemediğini kaydetti.

Bu bulguları ayarlamak amacıyla henüz aşkın veriye ihtiyaç duyulurken, malumat insanları araştırmanın bu hastalıkları ifşa riski faziletkâr alanlarda izleme ve önleme programlarının tasarlanmasına havari olabileceğini söylüyor.

İklim krizinin virüsler üzerindeki meçhul tehlikesi

 

Zika virüsü nedir ve elbette bulaşır?

 

ABD’den primat çiçeği virüsü uyarısı!

 

Share: